Jak tělesně postiženému člověku pomoci

Základem, stejně jako u ostatních typů handicapů, je svou pomoc nevnucovat, protože každý člověk s handicapem je hrdý a velmi si zakládá na tom, co dokáže sám. Na druhou stranu i člověk s pohybovým postižením občas naši pomoc potřebuje. 

_vozickar

Nejlepší je se ho zeptat a nechat se vést tím, co on sám říká. Většinou už i z dálky dokážeme odhadnout, zda a jakou naši pomoc člověk s handicapem potřebuje, protože to dává jasně najevo. Například tím, že se rozhlíží do všech stran, protože se už pár minut snaží otevřít dveře… Pokud vaši pomoc odmítne, neberte si to osobně. Pro každého je velmi důležité být co nejsamostatnější. Pokud má člověk svého asistenta, nikdy nemluvte s asistentem, ale obracejte se v dané věci přímo na handicapovaného.

POMŮCKY

Pod pojmem „pomůcky pro lidi s omezenou schopností pohybu“ se nám většinou vybaví berle, tedy francouzské hole, nebo invalidní vozík. Vozíků – mechanických nebo elektrických – je celá řada. Manipulace s vozíkem může být složitá a někdy i nebezpečná. Pokud si nejste jisti, nebojte se zeptat přímo vozíčkáře. Mějte na paměti, že elektrický vozík nejde při běžném režimu tlačit – jediné, čeho tím dosáhnete, je třesení opěradlem a většinou i člověkem, který na vozíku sedí.

Lidem s tělesným handicapem však pomáhá spousta dalších pomůcek ke zkvalitnění pohybu či k lepší sebeobsluze, existují pomůcky pro domácnost i pomůcky zdravotní. Je jich nepřeberné množství:

  • chodítko
  • nástupní a výstupní plošiny
  • schodolez, což je pomůcka na překonávání schodů na vozíku
  • úchyty pro zvedání, madla např. pro zavírání dveří
  • drobné pomůcky ke zkvalitnění života, například držák klíčů, pomůcky na psaní, stolování, obouvač ponožek, podavač věcí atd.
  • digitální kompenzační pomůcky, např. počítače ovládané ústy či pohybem očí, speciální trackbally
  • zdravotnické přístroje od kyslíku po plicní ventilátor
  • asistenční pes

 

_vozickar-ne2
_vytah

PÁR TIPŮ A RAD

Člověk jdoucí o berlích

Je na tom někdy hůře než vozíčkář. Nemůže si nic odnést v ruce, je to velmi fyzicky namáhavé, berle mu může kdykoli upadnout a on také, protože nemá tak dobrou stabilitu. Překážku bude překonávat stejně těžko jako vozíčkář, otevření dveří opatřených zavíracím zařízením je opravdu výkon hodný obdivu. Mysleme tedy i na lidi chodící o berlích, kteří naši pomoc mnohdy velmi uvítají.

Snižte se na stejnou rovinu jako vozíčkář

Nevěřili byste, jak při pohledu z vozíku do tváře stojícího člověka bolí za krkem. Při rozhovoru s vozíčkářem je tedy dobré si sednout, čímž mu dáváme najevo, že jsme na stejné úrovni jako on.

Když před vámi parkuje vozíčkář

Je dobré se rozhlédnout, jestli před vámi nebo vedle vás nestojí auto s označením vozíčkáře. Vozíčkář nemůže vždy stát na vyhrazeném místě pro invalidy a potřebuje větší manipulační prostor pro pohyb na vozíku nebo pro sklopení plošiny. Když zaparkujete těsně u něj, vozíčkář se pak do auta už nemusí dostat, protože nesklopí plošinu nebo nebude mít dostatek prostoru pro vozík.

Ve výtahu

Když jedete výtahem o „velikosti vozíku“, je vhodné vozíčkáře pustit či vystoupit. V praxi je bohužel běžné, že vozíčkář čeká na prázdný výtah třeba i 20 minut.

Užitečné odkazy

Svaz tělesně postižených v ČR – www.svaztp.cz 

Pražská organizace vozíčkářů – www.pov.cz 

Liga vozíčkářů – www.ligavozic.cz 

Česká asociace paraplegiků – www.czepa.cz