9 tipů, jak se připravit na mimořádnou událost

Každá mimořádná událost je jiná, přesto existují zásady, kterých se můžeme držet při všech mimořádných událostech i při menších nehodách. Nejdůležitějších devět tipů najdeš na této stránce.

  1. Při každé nehodě, úrazu nebo mimořádné události co nejdříve přivolej někoho dospělého. Pokud nemáš na místě rodiče, oslov osoby v uniformě nebo kohokoli dospělého.
  2. Pokud na místě není nikdo dospělý nebo ti nechce nebo nemůže pomoci, zavolej na čísla IZS (150 hasiči, 155 záchranka, 158 Policie ČR, 156 městská policie). Na čísle 112 ti poradí v každé situaci. Při úrazu a jakékoli mimořádné události je dobré umět první pomoc.
  3. Přihlas se do kroužku mladých zdravotníků nebo do kurzu první pomoci a nauč se, jak poskytovat první pomoc.
  4. Vždy sleduj a uposlechni výzvy příslušníků IZS, jako jsou hasiči nebo policisté. Neokukuj místo nehody, snadno tu přijdeš k úrazu nebo budeš překážet. Pokud se tě záchranáři na něco zeptají, řekni jim stručně vše, co víš, správná informace může zachránit životy.
  5. Připrav si s rodiči krizový plán své rodiny. Domluvte se, co byste dělali v případě požáru, povodně nebo jiné mimořádné události. Kam byste šli? Kde se sejdete s rodiči? Máte třeba příbuzné v sousedním městě? Co si vezmete s sebou (evakuační zavazadlo)? Mít plán ti pomůže zůstat i v krizové situaci v klidu.
  6. Pokud budeš muset odejít při mimořádné události z domova, nezapomeň zavřít okna a zamknout. Vypoj elektrické spotřebiče, kromě ledničky, uhas otevřený oheň. Dej vědět rodičům, kde jsi – zavolej, nebo alespoň napiš vzkaz na dveře.
  7. Pokud máš mobil, nos ho u sebe a při jakékoli mimořádné události nezapomeň na nabíječku. Mobilem můžeš vždy přivolat pomoc nebo dát vědět rodičům, že jsi v pořádku.
  8. Za všech okolností zůstaň klidný. Nepanikař. Zachovat chladnou hlavu a postupovat s rozmyslem je polovička úspěchu!
  9. Nebuď lhostejný ke svému okolí. Pomáhat starším lidem, nemocným, malým dětem a všem, kdo to potřebují, je správné. O to důležitější je to při mimořádné události.

Víš, odkud voláš?

Na která telefonní čísla volat, co a jak oznámit, jsme si už řekli. Ale víš, jak poznáš, odkud voláš, když jsi například v přírodě, kde to neznáš, nebo na návštěvě a na dovolené? Mimo běžně známé identifikační ukazatele, jako jsou např. názvy obcí a měst, názvy ulic, řek nebo kilometrovníků na dálnicích a silnicích I. třídy, existují i další orientační prvky. Každá silnice II. a III. třídy je označena svým specifickým číslem, stejně tak jako železniční přejezdy a vodní toky a plochy. V neposlední řadě musíme zmínit i místní názvy, památníky, komíny, rozhledny, vysílače, kříže, kapličky, památné stromy a podobně. Přesný popis lze najít v publikaci „Víš, odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“, která je i na internetu. V některých velkých městech mohou posloužit i čísla na lampách pouličního osvětlení. V přírodě nově slouží k bližší orientaci takzvané body záchrany.