Extrémní horko a sucho

Stejně nebezpečné jako povodně mohou být pro člověka i extrémní horko a sucho. 

Při suchu vysychají studny, potoky a řeky – v krajních situacích může dojít dokonce k omezení dodávek pitné vody. V případě sucha mohou úřady vyhlásit úsporná opatření jako zákaz zalévání nebo mytí aut. Takové zákazy musíš vždy dodržovat. Je sobecké si umývat auto, pokud docházejí zásoby vody na pití a vaření.
Nebezpečné však není jen sucho, ale také velké horko. Zejména starší nebo nemocní lidé a malé děti mohou horkem trpět a je pro ně i zdravotně nebezpečné. Tito lidé by měli být v horku vždy ve stínu a v chladnějších místnostech. Všichni by pak měli pít co nejvíce tekutin a chránit se před sluncem ochrannými krémy a vhodným oblečením. Ve velkém horku omez také sport a náročné tělesné aktivity.

 

1

Na obrázku najdi, jak lidé zbytečně plýtvají vodou. Co z těchto věcí se při suchu nesmí dělat?

2

Šetřit vodou má cenu nejen při suchu. Tento cenný zdroj můžeš chránit pořád. Šetříte doma vodou? Zamysli se, na co doma spotřebujete nejvíce vody a jak by se dala ušetřit.

1

Vodou plýtvají všichni kromě pána u grilu, ale manipulace s otevřeným ohněm je zase nebezpečná při extrémním suchu.

2

Ušetřit vodu lze například rychlou sprchou místo koupání, úsporným praním a mytím nádobí, zachytáváním dešťové vody a jejím použitím třeba na zalévání.