Šťastnou (a bezpečnou) plavbu

Koupání je paráda, zvlášť v létě, kdy se dá plavat i venku v přírodě. Než popadnete osušku a plavky, podívejte se na naše desatero přikázání. Když budete dodržovat pravidla, podvodní karamboly se vám vyhnou obloukem. A leccos z toho se vám šikne i v zimě, až si s partou kámošů půjdete zařádit do bazénu nebo aquaparku.

Jako tři mušketýři

Nechoď se koupat sám. K vodě (stejně jako do hor) bychom měli vyrážet nejméně ve třech. Tohle jednoduché pravidlo vychází z toho, že když se jednomu něco stane, druhý mu pomáhá a třetí běží pro pomoc nebo ji volá.

Jen pro potápky

Je jasné, že ve vodě si chceš hrát a řádit, ale nikdy nebuď hrubý a bezohledný. Možná jsi dobrý plavec a chvilka pod vodou ti nic neudělá. Jenže pro někoho z kamarádů může být stažení pod vodu ten nejhorší zážitek, jaký si dokáže představit.

Co asi číhá pod hladinou

Silný proud, vodní rostliny, naházené odpadky, to všechno na tebe může ve vodě čekat. Proto neplav a neskákej do vody v neznámých místech. Šipka po hlavě sice vypadá báječně, ale v „zaneřáděné“ vodě to může být poslední věc, kterou uděláš. Častým úrazem u vody bývají rozříznutá chodidla o střepy a věci na dně. Pozor tedy i na to, kam šlapeš.

Vocaď pocaď

Plav jen ve vyznačeném a bezpečném prostoru. Jedině tak máš záruku záchrany života, když budeš potřebovat pomoc. Některá místa jsou označena pro plavbu lodí nebo nevhodná k plavání kvůli silnému proudu a jinému nebezpečí. Respektuj tedy značení. Ale pozor, plavčíci nezodpovídají za to, co kdokoli provede.

Bacha na parníky

Neplav do blízkosti plavidel a jejich plavební dráhy, protože posádka lodě by tě mohla snadno přehlédnout. Navíc velkému plavidlu trvá manévr na vodě dlouho, nevyhne se plavci během chvilky. Pokud se ocitneš blízko velké lodě, snaž se dostat co nejrychleji pryč – na zádi totiž mívá lodní šroub, který je velmi silný a nebezpečný.

Hlavně klídek

Neplav, pokud jsi rozpálený nebo unavený. Prudké ochlazení těla může vést až k srdeční zástavě – i u dětí! Plavání je navíc velmi vyčerpávající činnost. Pokud jsi tedy před chvilkou přijel na kole nebo jsi absolvoval jiný sportovní výkon, zůstaň raději na mělčině nebo blízko břehu. Během plavání by se mohla dostavit únava nebo křeč.

Dej si siestu

Neplav hned po jídle a nech si alespoň 1 hodinu odstup. Ke strávení snědeného jídla potřebuje tvoje tělo hodně energie, tak mu ji dopřej. Po hlavním jídle si odpočiň (tak jako to dělají praví Italové) a pak se zase můžeš s chutí vrhnout do vln.

Drž se na dohled

I dobrý plavec může najednou mít ve vodě problémy, proto neplav daleko od břehu. A když už chceš plavat dál, zajisti si doprovod loďky. Kamarád na lodičce ti v případě potřeby může pomoci dostat se na břeh.

Natáhni slušivou vestičku

Pamatuj, že děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest na plavidla nepatří. Nosit v lodi vestu není ostuda! A když se v řece v silném proudu vyklopíte, ocení vestu i dospělák. Na divoké vodě vestu určitě doplň ještě helmou.

Záchranáři jsou hrdinové

Práce vodních záchranářů je důležitá a náročná. Každý rok zachrání spoustu životů. Proto členům Vodní záchranné služby důvěřuj, poslechni jejich pokyny a nepřekážej jim při práci. Pomoz, kde je potřeba, ale nemotej se tam, kde se zasahuje.