Alergie

Jako alergii označujeme nepřiměřenou, silnou a negativní reakci těla na nějaký podnět – alergen. Tím může být spousta věcí od potravin, léků, prachu a pylu, srsti zvířat, hmyzího bodnutí až po chlad nebo různé kovy a prací prostředky.

_alergie

V České republice má nějakou formu alergie téměř třetina dětí. Léčí se podáváním léků. Buď je užívají preventivně (každý den), anebo jen při obtížích (když se alergik setká s alergenem).

Když je zle…

Alergická reakce má různé projevy, které mohou být slabší, ale i velmi silné.

Mírné projevy jsou:

  • rýma
  • svědění a zarudnutí očí, slzení
  • vyrážka
  • zvracení, zhoršení sluchu, bolesti hlavy

Nebezpečné projevy jsou:

  • potíže s dýcháním, někdy astmatický záchvat
  • otoky krku a celého těla
  • bezvědomí a poruchy životních funkcí

V případě alergické reakce podáme alergikovi léky, které má pro danou situaci předepsány od doktora. Mohou to být tablety, kapky, sprej nebo injekční pero. Podání injekčního pera (Epipen, Anapen) je potřeba provést rychle. Pero vyndáme z obalu a sejmeme pojistku – klobouček chránící jednu stranu. Druhou stranu rychle přiložíme alergikovi k vnější straně stehna (ze vzdálenosti asi 10 cm prudce narazit do stehna) a držíme přiložené asi 10 sekund. Z této části injekčního pera vystřelí jehla, která vystříkne lék.

Při závažných příznacích alergie voláme záchrannou službu a do příjezdu sanitky alergika nepřetržitě kontrolujeme.

Příběh

Jak Dominika štípla vosa

 

Dominikovi bylo 6 let a byl s rodiči na koupališti. Do ruky ho bodla vosa. Chvíli plakal, ale nic strašného se nedělo, po ochlazení ruka přestala bolet a Dominik si šel hrát. Jenže během půl hodiny mu ruka hrozně otekla, byla dvakrát silnější než normálně a Dominikovi se začalo špatně dýchat. Rodiče ho dovezli do nemocnice, kde Dominikovi zjistili alergii na vosí bodnutí. Po propuštění z nemocnice dostal injekční pero Epipen a příkaz, že ho musí nosit pořád s sebou. Dominik to považoval za přehnané, ale raději pokyny rodičů a lékařů dodržoval. O dva roky později na výletě se školou Dominika bodla vosa podruhé. Paní učitelka si věděla rady, píchla mu Epipen a přivolala záchrannou službu. Tentokrát ale bylo mnohem hůř, Dominik sotva dýchal a vůbec nebyl schopný vstát. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, kde byl celé dva dny, než ho propustili domů. Po této zkušenosti už Epipen nosí vždy při sobě a sám si lék hlídá. Ví, že mu zachránil život.