Cestovatelské desatero

Autem, busem nebo vlakem... Když chceš dojet na výlet, na dovolenou nebo třeba jen do školy bezpečně, bez ztrát na zdraví nebo majetku, a navíc v pohodě a dobře naladěn, zkus se podívat na naše tipy. Většinu zásad asi znáš, ale kolika z nich se doopravdy řídíš?

1. S PÁSEM SE JEDE LÍP

Bezpečnostní pás má v případě nehody obrovský význam. Pro děti do 36 kilogramů musí být ještě doplněn dětskou sedačkou nebo podsedákem, podle věku. Bez pásu a bez sedačky hrozí řidiči pokuta a nepřipoutanému cestujícímu mnohem horší úraz při havárii. Před jízdou si zkontroluj jestli pás není překroucený. Z kapes vyndej tvrdé věci (mobil i jiné poklady), které by mohly způsobit nepříjemné otlaky. A pamatuj si, že velká vrstva oblečení snižuje účinnost bezpečnostního pásu.

2. BATOH JE DALŠÍ CESTUJÍCÍ

Při nástupu do autobusu nebo jiného dopravního prostředku si sundej ze zad batoh nebo školní aktovku. Podle pravidel přepravy bys měl zavazadlo držet v ruce nebo položit na zem. Pokud sedíš, patří batoh na zem nebo na klín, ne na vedlejší sedačku.

3. KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ ZASKOČEN

Hlavně na dlouhé cesty se pořádně vybav, aby ti jízda rychle ubíhala. Připrav si pití, časopis nebo knížku a taky něco na kreslení. Pokud jedeš s kamarády, hodí se karty nebo jiná hra, u které nebudou padat figurky. A jestli se ti dělá v autobuse špatně, připomeň rodičům svoje léky.

4. SPOLUJEZDEC VYVÁŽENÝ ZLATEM

V autě se jen veze, ale každý řidič ví, že s někým se jede dobře a s někým hůř. I když to tak nevypadá, řídit auto je náročné a vyžaduje to soustředění, zvlášť při dlouhé jízdě. To neznamená, že bychom celou cestu na dovolenou měli mlčet ani nešpitnout, ale vytáčet řidiče k nepříčetnosti není dobrý nápad. Ideální do auta je zábavná konverzace, hra se slovy nebo společné zpívání.

5. METAL NENÍ PRO KAŽDÉHO

Všichni máme rádi hudbu. Jenže když pak stojíš mezi dvěma zuřivými posluchači a do každého ucha ti zní něco jiného, je to pěkně drsné probuzení do nového dne. V městské hromadné dopravě i v dálkových spojích poslouchej hudbu ohleduplně a samozřejmě jen ze sluchátek.

6. NESEĎ JAKO PECKA

Uvolni místo k sezení těm, kteří to potřebují. Jde hlavně o seniory a těhotné ženy, ale také třeba o kamaráda, kterému se udělalo špatně nebo má nohu v sádře.

7. U DVEŘÍ STOJÍ BALVAN

Postav se ke dveřím jen v případě, že se chystáš vystupovat. Jinak totiž bráníš všem, kteří chtějí na své zastávce ven. Navíc se vystavuješ nepříjemnému šťouchanci loktem nebo batohem, když vystupující zjistí, že se mu zavírají dveře před nosem.

8. PEJSCI JSOU PRIMA

Pro přepravu zvířat v dopravních prostředcích platí zvláštní pravidla. Psi většinou musí být na krátkém vodítku a s košíkem. Do autobusu nebo vlaku nastupuj jen se psem, kterého opravdu dobře zvládáš a který je na takové cestování zvyklý. Některým psům nedělá dobře pobyt s mnoha cizími lidmi v malém uzavřeném prostoru… a naopak to platí také.

9. OSTATNÍ O SVAČINU NESTOJÍ

Tedy možná ano, když máš něco dobrého. Ale určitě ne o drobky na bundě, papírky na sedačce a zmrzlinu za tričkem. Citlivějším povahám vadí i pachy, které se v malém prostoru rychle a intenzivně šíří. Zkrátka a dobře, v dopravních prostředcích se nejí.

10. ÚSMĚV, PROSÍM

Poslední doporučení nás nezachrání od dopravní nehody, ale šířit kolem sebe dobrou náladu a pohodu je prostě k nezaplacení, hlavně ráno. A milý úsměv na řidiče autobusu, spolucestující nebo třeba průvodčí ve vlaku zpříjemní cestování všem.