Cukrovka

Slinivka břišní je orgán umístěný v horní části břicha, za žaludkem. Je dlouhá asi 25 cm a většina z nás o ní ani neví. Pomáhá nám v trávení, ale má i druhou důležitou funkci. Do krve vypouští hormon inzulin, který reguluje množství cukru v krvi. Pokud se produkce inzulinu nějakým způsobem změní, tělo má problém hospodařit s cukrem. A dochází k onemocnění cukrovkou.

_cukrovka

Cukrovka (diabetes mellitus) má dva nejrozšířenější typy, které se liší z hlediska příčiny vzniku onemocnění. U cukrovky I. typu přestává slinivka vyrábět inzulin – nejčastěji se to stává mladým lidem nebo dětem. U cukrovky II. typu sice inzulin vzniká, ale tělo jej přestává vnímat – toto bývá časté u dospělých, především u seniorů.

Cukrovka se v současné době dá léčit podáváním inzulinu. Bohužel ji není možné vyléčit, takže diabetik (především I. typu) musí inzulin brát celý život. To mu přináší mnohé komplikace, ale na druhé straně mu to dává možnost zapojit se do normálního života.

Když je zle…

Diabetikům hrozí takzvaná hypoglykemie, která je dokonce může ohrozit na životě. Je to stav, kdy má člověk příliš málo cukru v krvi. To je nebezpečné, protože tělo nemá dost energie. Projevuje se bledostí, únavou, třesou se ruce a podlamují nohy. Diabetik bude zpocený, může mít poruchy orientace, v nejhorších případech upadne do bezvědomí.

Pokud máme u diabetika podezření na hypoglykemii a diabetik je při vědomí, podáme mu nějaký zdroj cukru. Vhodný je sladký nápoj (čaj, limonáda, džus), kostka cukru, bonbon. Po podání se stav diabetika rychle zlepšuje. Počkáme a po návratu do normálu mu doporučíme změřit si hladinu cukru v krvi. Podle toho si vezme něco k jídlu nebo podá inzulin.

Kdyby se stav po podání cukru nezlepšoval, voláme záchrannou službu.

Pokud je diabetik v bezvědomí, postupujeme jako u každého bezvědomí – zjistíme dýchání, voláme záchrannou službu a řídíme se jejími pokyny.

Příběh

Jak Terka zjistila, že má cukrovku

 

Terce bylo 8 let a dostala chřipku. Normálně ji vždycky vyležela a vyléčila se. Jenže tentokrát byla i po dvou týdnech ležení doma stále unavená, měla obrovskou žízeň a pořád chodila na záchod. Maminka ji vzala k lékaři, kde jí zjistili cukrovku. Terce se ze dne na den převrátil život naruby. Najednou nesměla jen tak sníst sušenku nebo zůstat s kamarády na hřišti do tmy. Doma se s maminkou učily, jak dodržovat pravidelný režim, podávat inzulin a jíst tak, aby to Terce neublížilo. Teď, po třech letech, má Terka inzulinovou pumpu, která sama řídí podávání inzulinu. Naučila se dodržovat všechna důležitá pravidla, s rodiči jezdí na kole i na lyžích a věnuje se sportovnímu aerobiku. Musí na sebe být opatrná, ale zvládá všechno, co její kamarádi.