Daruj krev jen jako

Darovat krev je věc velice záslužná, o tom není pochyb. Jak ale vysvětlit mladým lidem, že to ve skutečnosti tak moc nebolí a že není čeho se bát?

_daruj-krev-kopie
Image: 0006273024, License: Rights managed, Restrictions: ::::::::::::::, doctor operating room surgical underwent surgery blood transfusion high risk risky transplant organs health hospital clinic donate donating life dead sterilization sterilize medicine medical, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Alamy

Dárci krve jsou velice různorodý tým lidí. Najdete mezi nimi zástupce všech možných profesí od dělníků až po vrcholové manažery. Současná skupina dárců krve ale stárne, a tak je potřeba se obracet na mladé lidi a vysvětlovat jim potřebnost darování krve.
Již pár let se o to snaží projekt Oblastního spolku ČČK Praha 1 s názvem „Daruj krev jen jako“ zaměřený na studenty posledních ročníků středních škol, kteří si mohou přijít prohlédnout transfuzní oddělení. Součástí návštěvy je vždy přednáška, kde se dozvědí více o krvi, krevních skupinách a jejich dědičnosti, významu bezpříspěvkového dárcovství krve či typech odběrů. Nechybí ani informace o podmínkách darování krve nebo o oceňování dárců.
Následuje druhá část exkurze, mimochodem, studenty velmi oblíbená část, modelová snídaně dárce krve. Mnozí lidé se totiž domnívají, že odběr krve je nutno absolvovat na lačno, stejně jako když jdete na klasické odběry krve pro její rozbor. Opak je pravdou, což však neznamená, že by snídaně měla mít podobu snídaně „anglické“. Měla by být sice vydatná, ale je potřeba se vyvarovat potravin obsahujících tuky.
Poslední část exkurze bývá pro studenty tou nejzajímavější – akční – procházejí totiž transfuzním oddělením ve stejném pořadí jako dárce, který jde darovat krev. V průběhu celé exkurze mají možnost studenti vše, co je zajímá, diskutovat s dobrovolníky ČČK.

Pokud chtějí, mohou se jít podívat, jak probíhají odběry plné krve, plazmy a krevních destiček. Jak odběry probíhají a že samotný odběr nebolí, si mohou studenti ověřit na příkladu dárců, kteří ve stejnou dobu krev a její složky darují. Na závěr exkurze obdrží studenti informační leták s kontakty na všechna pražská transfuzní oddělení.

Nejčastější dotazy

1. Kolik krve se odebírá?

Je to 450 mililitrů, tedy necelý půllitr. Toto množství zdravého dárce neohrozí.

2. Bolí to?

Ne, určitě ne víc než běžný odběr krve.

3. Jak dlouho odběr trvá?

Odběr plné krve zabere méně než 10 minut. Darování složek krve – krevní plazmy, krvinek či destiček trvá déle.

4. Jak často mohu dávat krev?

Ženy smí darovat krev 3x ročně, muži 4x za rok.


5. Kdo smí dávat krev?

Všichni lidé dlouhodobě žijící v ČR, kteří jsou ve věku 18–65 let, váží více než 50 kg a jsou zdraví.