Desatero ekologického mazáka

Víte, jak žít v souladu s přírodou? Neděste se, nebudeme vás nutit chodit bosky, bydlet v hliněné chýši a jíst jen obilné klíčky. Nic se nemá přehánět – a takové extrémní chování by vám stejně nejspíš moc dlouho nevydrželo. Vybrali jsme pro vás deset jednoduchých principů, které vás nijak zvlášť nezatíží a budou se vám snadno dodržovat. Jdete do toho s námi? Začněte hned dnes!

ekolog

Řeknu mámě o síťovku

Igelitka je ostuda, teď je in pořádná taška! Už jste někdy zkoušeli, jak moc se dokáže zvětšit síťovka a kolik se toho do ní dá nacpat? Je to prostě geniální vynález, stejně jako plátěnka nebo jiná taška na opakovatelné použití. Pro pokročilejší ekology jsou tu síťované pytlíky, do kterých si v obchodě dáte ovoce nebo pečivo a nepotřebujete žádný mikroteňák. Najdete odvahu je vyzkoušet? Super!

Nejsem plejtvák

Pitná voda je vzácná a není jí nekonečné množství. Věděli jste, že člověk denně spotřebuje asi 60 až 100 litrů vody jen na osobní hygienu? Tak schválně, když si čistíte zuby 3 minuty, kolik vody zbytečně odteče do odpadu, pokud ji necháte puštěnou? Nebo když nezastavíte sprchu, než se namydlíte? Zkuste na to příště myslet a neplýtvejte vodou...

Upcykluju a mám lampu z hokejky

O recyklaci jste už určitě slyšeli a možná doma také třídíte. A co taková upcyklace? V čem to spočívá? Je to jednoduché. Než něco vyhodíte do odpadků, odkud to bude putovat na skládku, zkuste si to znovu prohlédnout. Nešlo by to použít ještě jednou a úplně jinak? Představte si třeba zavařovačku od marmelády. S takovým kusem skla se dají dělat velké věci! Stačí, když sklenici vymyjete, zvenku obarvíte, vložíte do ní čajovou svíčku a je to – máte lucerničku do svého pokoje. Nebo do ní zasaďte kaktus. Nebo z ní pijte. Nebo do ní udělejte další marmeládu. Nějaké nápady, jak využít staré plyšáky? Co třeba polštář, nebo rovnou plyšákové křeslo? Možností je spousta.

Pá pá, petky!

Žádné jednorázové obaly na nápoje, to je jasná věc! I když se petky dají dobře recyklovat, vlastní lahev na více použití je zkrátka cool. Natočím do ní čerstvou kohoutkovou kdykoli a kdekoli. Když mě honí mlsná, přidám dovnitř trochu šťávy nebo třeba kousek pomeranče. Paráda! Moje lahev je vlastně termoska, zvládne i horký čaj a hlavně mi barevně ladí s batohem. A co ty, baví tě víc ty skleněné, nebo plechové lahve?

Vím, co jím

Občas si dám buchtičky se šodó nebo špagety se sýrovkou. Maso jím rád, ale nemusím ho mít každý den. Produkce masa (tedy chov zvířat a vše kolem) ohromně zatěžuje planetu, protože zvířata vylučováním metanu vytvářejí víc skleníkových plynů než auta a výroba je navíc hrozně náročná na vodu i půdu. Nemusíte být hned vegetariáni, ale trocha střídmosti neuškodí. Věděli jste, že lidem, kteří jedí maso jen občas, se říká flexitariáni?

S odpadem to umím

Třídím dobře, třídím rád. Recyklace je docela věda. Myslíte, že přesně víte, co patří do jakého kontejneru? OK, ale pro jistotu se podívejte na stranu 38. A hlavně: nikdy nic nevyhazujte mimo popelnice nebo koše. Slibujete?

Spolujezdím

Už nejsme malé děti, a tak můžeme do školy a na kroužky chodit pěšky. Někdy vyrazíme i na kole nebo popojedeme kousek autobusem. Je přece zbytečné, aby nás naši všude vozili autem. To jen když jedeme někam dál – a i tak se naši rodiče vždycky domluví a naloží do jednoho auta i pár spolužáků. Říkáme tomu spolujízda a je to prima, protože víc lidí v autě = větší zábava. Zkuste rodičům navrhnout něco podobného.

Na vyhození? Ani náhodou!

Pošli to dál... Kupovat pořád další a další nové a často zbytečné věci je nesmysl. Nejžhavějším trendem je koloběh věcí. Je to snadné – co už nechci nebo nepotřebuju, to hned nevyhodím mezi odpadky, ale radši to daruju nebo vyměním za něco jiného. Co vás už nebaví, to třeba někoho jiného potěší. Když věci znovu využijete, budete z toho mít radost vy i příroda! Náš tip: zorganizujte tematický „blešák“ a pozvěte kamarády, ať taky přinesou pár věcí na výměnu.

Sdílení sbližuje

Počítejte s námi: kolik máte doma televizí (nebo počítačů, tabletů a mobilů, na kterých se dá koukat na film)? Opravdu je všechny potřebujete? Z pohodlnosti jsme si zvykli mít pro jistotu všeho víc – a tím jsme se nevědomky uzavřeli do osamocenosti. Nový trend sdílení tohle všechno mění! Podělte se s rodinou o televizi, s bráchou o hračky nebo s přáteli třeba o knížky. Půjčujte a vyměňujte. A až budete ještě o trochu větší, určitě vyzkoušejte sdílené auto, sdílené bydlení nebo sdílené pracovní místo. Proč? Protože tak se věci maximálně využijí, a navíc je to úspornější ve všech směrech.

Tmy se nebojím

Zhasínám světla, aby se nikde nesvítilo zbytečně. Taky si radši natáhnu svetr, než abych měl v pokojíčku přetopeno. A když je puštěné topení nebo klimatizace, vždycky pečlivě zavírám okna a dveře. Energie stojí peníze a na její výrobu je potřeba spousta energie – prostě začarovaný kruh. Tak nevyhazujte peníze oknem. Úkol na závěr: zamyslete se, jak byste doma mohli ušetřit trochu energie. Nápověda: rozhlédněte se hlavně v kuchyni a v obýváku.

 

Víte, že…?

Síťovku vynalezl v roce 1936 Vavřín (Lorenz) Krčil ve Žďáře nad Sázavou. Jeho drátěná socha se síťovkou v rukách zdobí žďárské náměstí Republiky.