Desatero sportovce

Sportem ke zdraví… Neplatí to ale vždycky, protože spousta úrazů a zdravotních obtíží vzniká právě při sportu. Jen si vzpomeň na své kamarády, kteří přišli do školy se sádrou. „Jel jsem na kole.“ „Z bobování.“ „Ta skála byla fakt kluzká.“ Aby ti sport přinášel jen radost a příjemnou únavu, zkus dodržovat alespoň pár základních zásad.

1. ROZCVIČKA JE ZÁKLAD

Zní to strašně nudně, jako z hodin tělocviku. Ale ke sportu patří i zahřívání svalů. Pár minut cvičení před začátkem vám může ušetřit spoustu měsíců léčby natrženého svalu. A když ti kamarádi tvrdí, že to není potřeba? Frajeřinky je možná brzy přejdou.

2. CHRÁNIT SE JE CHYTRÉ

Každý sport chce svoje a je dobře si pořídit takové vybavení a ochranné pomůcky, které se pro daný sport hodí, mají správnou velikost a nejsou nijak poškozené. Vzít si na sebe helmu, chrániče kolen a loktů nebo páteřák není ostuda, ale rozumná předvídavost.

3. UČIT SE, UČIT SE, UČIT SE

Když sleduješ fotbalisty nebo třeba skokany do vody v televizi, vypadá to nádherně a úplně jednoduše. Ale za skvělými výkony je spousta dřiny. Nech si od někoho zkušeného vysvětlit, jak s tím kterým sportem začít a co se učit nejdříve. A pokud se vybrané disciplíně chceš věnovat opravdu na úrovni, přihlas se do sportovního oddílu.

4. PŘÍRODA UMÍ BÝT KRUTÁ

Při sportu a hře venku snadno zakopneš o kámen, uklouzneš v blátě nebo se pořežeš o různé ostré předměty. Pětkrát je v klidu oběhneš a pošesté tě dostanou! Jak tomu předejít? Nesportuj v prostředí, které ti může ublížit.

5. INFORMUJ SE

Než vyrazíš na túru nebo výlet, zjisti si, jaké je a bude počasí, jestli jsou horské trasy schůdné a řeky sjízdné atd. Předejdeš tím nejen případným úrazům, ale i nepříjemnému překvapení před uzavřeným bazénem.

6. NIKDO TU NENÍ SÁM

Ber ohled na slabší a pomoz každému, kdo to potřebuje. Příště může něco podobného potkat tebe. A pak budeš rád, když někdo zastaví a pomůže tis hledáním správné cesty nebo třeba s nahozením spadlého řetězu u kola.

7. DOŠLY SÍLY

I to se může stát. Dej si tedy přestávku nebo rovnou zamiř k nejbližší vlakové zastávce. Přeceňování vlastních sil a schopností je častou příčinou úrazů, a dokonce i úmrtí, v létě si dej pozor hlavně u vody a ve vodě.

8. VIDÍME SE?

Na silnici při snížené viditelnosti nos reflexní prvky. Vždy se drž co nejvíc u krajnice a přecházej jen tam, kde je to bezpečné. Ze srážky auta s chodcem vyjde chodec vždycky hůř.

9. CHVÍLI ZIMA, CHVÍLI HORKO

Počasí si s námi občas pěkně zahrává. Vybav se tak, aby tě žádná změna počasí nezaskočila a aby ses po túře nebo po sportu mohl převléknout do suchého oblečení. Funkční materiály dokáží odvést pot a přitom chrání před větrem.

10. UŽIJ SI TO

Není nutné lézt na horolezeckou stěnu nebo jezdit na snowboardu jen proto, že je to právě moderní. Sportovat se má hlavně pro radost! Když tě baví turistika, věnuj se jí. Sportů je nepřeberné množství a každý si může najít ten svůj. A spolu s ním partu báječných sportovních kamarádů.

+ 1 navíc… LÉKÁRNIČKA NA CESTY

Zabal si nejdůležitější zdravotnický materiál na celodenní výlet pěšky, na kole nebo na lyžích. Celý balíček musí být malý a nesmí překážet, od každého stačí jeden kus.

  • čtvereček gázy
  • hydrofilní obinadlo
  • elastické obinadlo
  • dezinfekce
  • pinzeta (na klíště)
  • nůžky
  • náplast
  • termófolie
  • léky, které užíváš
_11_lekarnicka_na_cesty