Desatero zdravých zubů

Správné čištění zubů není žádná věda. Jen vyžaduje trochu času a trénink. Pojď si na čištění posvítit a projít si ho krok za krokem

_desatero-zuby

1. Vyber si vhodný zubní kartáček

Pro správné čištění je užitečné používat velmi měkký přizpůsobivý kartáček, který má relativně malou štětinatou plochu, má štětiny husté a rovně zastřižené. Takový kartáček se v ústech dobře ovládá a rovnoměrně čistí všechny zuby.

2. Nauč se zubní kartáček používat správně

Kartáček přilož na prostor mezi zubem a dásní (do „žlábku“) zhruba pod úhlem 45 stupňů, pak s kartáčkem otáčej či vibruj, nakonec vytvoř stíravý pohyb od dásně k vrchní části zubu. Nevynechej žádný zub zepředu ani zezadu.

3. Vytvoř si vlastní systém

Nečisti si zuby chaoticky, ale systematicky, například od řezáků dozadu ke stoličkám svrchu a pak po spodní straně zubů zpět. Nebo vždy vyčisti kompletně jeden zub a přejdi na další.

4. Použij dentální nit

Zajeď nití mezi zuby tam, kam se neprotáhne běžný kartáček. Dobře s ní vyčistíš mezizubní prostory, především u předních zubů.

5. Vyzkoušej i mezizubní kartáček

Vyčisti si mezizubním kartáčkem těžko dostupné prostory mezi zuby, především u bočních zubů, a to jednoduchými pohyby tam a zpět. Průběžně kartáček proplachuj pod tekoucí vodou.

6. Použij jednosvazkový kartáček

Tento druh kartáčku, sólistu s jedním trsem štětin, si vezmi na pomoc pro důkladnější dočištění zubních krčků.

7. Čištění není závod o čas

Čisti si zuby tak dlouho, dokud nebudou hladké a lesklé, což může zabrat deset i více minut. Čas čištění je velmi individuální, čistit je potřeba tak dlouho, dokud nebudou zuby zcela vyčištěné.

8. Stačí jednou denně

Důkladně vyčistit zuby je potřeba alespoň jednou denně; mezitím si klidně zuby i vícekrát během dne přejeď kartáčkem pro příjemnější pocit v ústech, ale mezi jídlem a čištěním nech vždy alespoň půl hodiny odstup.

9. Pořiď si doplňkový arzenál, ale s mírou

Past je nepřeberné množství, vybírej podle chuti (správnou čisticí techniku totiž nenahradí); fluor v pastě je schopný opravář zubní skloviny a ústní vody nejen zlepšují pocit v ústech, ale mají také dezinfekční účinky.

10. Kartáček včas vyměň

Kartáček měň alespoň jednou za tři měsíce, ale klidně častěji, jestli vidíš, že se štětiny třepí.