Epilepsie

Jde o onemocnění mozku provázené křečovitými záchvaty. Epilepsie může být buď zděděná po rodičích, nebo získaná po úrazu hlavy, po infekčních nebo nádorových onemocněních.

_epilepsie

Přibližně pět procent lidí prodělá během svého života epileptický záchvat, desetina z tohoto počtu mívá záchvaty opakovaně. Při léčbě nejprve lékaři zjišťují příčinu záchvatů a poté nemoc léčí pomocí léků nebo operace. Při vyšetření jsou důležité informace od pacientů a jejich blízkých – lékaře hlavně zajímá, jak záchvaty probíhaly, co jim předcházelo a jak dlouho trvaly. Záchvaty mívají mnoho různých podob, u těch lehčích nezasvěcený někdy vůbec nepozná, že se jedná o projev epilepsie. Epileptik jen na chvíli ustane v pohybu, který dělal, nepřítomně kouká kolem sebe, nevnímá okolí a jen opakuje automatický pohyb, například mrkání nebo záškuby tváře. V těchto situacích často ani nedochází ke ztrátě vědomí.

Když je zle… 

Při nejhorších formách epilepsie upadá epileptik do bezvědomí a spadne na zem. Tělo je v křeči a škube sebou, postižený mívá pěnu u úst, bouchá kolem sebe rukama, nohama i hlavou. Potom se uklidní a na chvíli zůstane v bezvědomí, ze kterého se probere zmatený a hodně unavený.

Při epileptickém záchvatu postiženého nedržíme, spíše se snažíme zabránit dalším zraněním. Odstraníme z jeho okolí ostré předměty, pokusíme se zajistit klid v okolí. Po odeznění křečí hlídáme dýchání epileptika až do chvíle, kdy se probere. Voláme záchrannou službu.

Příběh

Jak Bára spadla z kolotoče

 

Báře bylo 14 let, když se jí stala nepříjemná příhoda. Na hřišti spadla z kolotoče a uhodila se do hlavy. Zůstala ležet v bezvědomí a měla křeče v celém těle. Rodiče dětí z hřiště jí pomohli a zavolali záchrannou službu. Z nemocnice Báru propustili až po dvou měsících s diagnózou epilepsie. Musela pravidelně užívat léky a dodržovat klidový režim. S jejím oblíbeným ježděním na kole a horolezectvím byl konec. Bára byla trpělivá a všechny příkazy lékařů plnila, ale o osm měsíců později na prázdninovém pobytu u babičky ji to přestalo bavit. Léky odložila do šuplíku a bylo to. Jenže za tři dny se Báře udělalo večer u televize špatně. Spadla na zem a křeče se opakovaly. Bára opět putovala do nemocnice a od té doby už léky brala zodpovědně. Po roce jí lékaři dávky léků snížili a po dalším roce už léky nemusela brát vůbec. Sice ještě chodí na pravidelné kontroly, ale zatím se záchvaty neopakovaly a s jejím zdravotním stavem to vypadá hodně nadějně.