Když krev teče proudem

Brrr, není to hezký pohled. Ale je moc užitečný, protože když si dokážete představit, jak zranění vypadá, zvládnete potom v případě skutečné potřeby nepanikařit a v klidu poskytnout první pomoc. Ano, hádáte správně, tyhle úrazy se staly „jenom jako“ a my jsme si na nich vyzkoušeli techniku zvanou maskování poranění. Efektní, co říkáte?

Přesně takhle vypadá amputace horní končetiny nad zápěstím. Zranění, které by si asi nepřál nikdo z nás. Věděli byste, jak se o takového pacienta postarat?

Tržná rána v obličeji sice vypadá děsivě, ale zranění není příliš nebezpečné. Všechny rány v obličeji silně krvácejí, ale přímo pacienta neohrozí. Při úrazech hlavy je potřeba vyloučit otřes mozku. Poznal by se podle toho, že zraněný zůstal chvíli v bezvědomí a po probrání je spavý, zmatený a často mu bývá špatně od žaludku.

... a maskovat se dají i popáleniny.

Jak jistě víte, popáleniny jsou zranění způsobená místním (lokálním) působením vysoké teploty. Bývají to zranění hodně bolestivá, s dlouhou dobou léčby a často po nich zůstávají trvalé následky. Dnes si ukážeme tři typy různých popálenin:

První stupeň popáleniny už někdy měl snad každý z nás. Může být od sluníčka nebo od horkého předmětu, občas vznikne třeba i při sklouznutí a rychlém tření kůže na klouzačce, tyči nebo laně. Taková popálenina sice hodně bolí, ale rychle se zahojí a většinou po ní nezůstávají ani jizvy.

Druhý stupeň popáleniny nejčastěji pochází od horkého předmětu, vařící vody nebo třeba horké páry. Vyznačuje se tím, že jsou na ráně vidět puchýře. Ty mohou být zdrojem infekce, která následně komplikuje hojení.

Třetí stupeň popálenin poznáte podle zuhelnatělé kůže, která mívá černou až bílou barvu. Jedná se o velmi nebezpečné zranění, které může vzniknout třeba od přímého plamene nebo od pyrotechnické hračky. Tato popálenina by jistě vyžadovala dlouhou léčbu a zanechala po sobě ošklivé jizvy.

Kuchařské okénko

Maskéři Českého červeného kříže mají své vlastní a osvědčené recepty, podle kterých dokáží navařit falešnou krev nebo třeba mozkovou tkáň a zvratky k nerozeznání od těch skutečných. Zkuste to taky…

Sladká krev

ideální ke znázornění krvácení z nosu nebo pusy

V hrnku promíchejte 3 lžičky karmínu (barva do potravin červeň jahodová a červeň malinová v poměru 2 : 1 – koupíte v drogerii nebo v cukrářských potřebách) s 1 lžičkou vařící vody a přidejte 4 lžíce světlého medu.

Sražená krev

pro ukázku rozsáhlých poranění a velkých krevních stop

V rendlíku přiveďte k varu 0,5 litru vody a přidejte 3 lžičky karmínu. Vedle v hrnku smíchejte 2 lžíce škrobu s trochou studené vody. Pak škrobovou směs opatrně vlijte do horké vody, promíchejte a povařte asi 3 minuty. Nechte vychladnout. Pozor, krev vydrží dlouho horká!

 

Tipněte si…

Uhádnete, z čeho maskéři Českého červeného kříže vaří mozkovou tkáň? A z čeho připravují lahodné zvratky?

 

(správná odpověď: mozková tkáň je vlastně vaječný bílek uvařený ve vodě a nejlepší zvratky jsou z vanilkového pudinku s broskvovým kompotem a dalšími dobrotami jako jsou rodinky nebo gumoví medvídci)