Zvířata útočí

Máme rádi zvířata, jenže zvířata občas nemají ráda nás. Někdy. Zvlášť když je vyprovokujeme nebo narušíme jejich prostor. A když dojde k problému, může to skončit špatně. Následující ukázky jsou namaskovaná poranění, na kterých si můžete prohlédnout, jak takové setkání s naštvaným zvířetem dopadne.

Ssssss

Zmijí kousnutí se projeví otokem, zčervenáním a dvěma drobnými rankami. Ačkoli si lidé často myslí, že je zmije kousne a oni budou na místě mrtví, není to tak. Stav kousnutého se vyvíjí celkem pomalu a komplikace bývají nejhorší 48 hodin po kousnutí. Tou dobou už je dotyčný dávno v péči lékařů, kteří se o něj postarají.

Bzzz

Bodnutí včelou je samo o sobě nepříjemné, ale není nebezpečné. Od bodnutí vosou jej rozeznáme tak, že včela nechává v ráně žihadlo. Problém nastane ve chvíli, kdy je pacient na včelí bodnutí alergický. Věděli jste, že včela a čmelák mají podobné složení jedu? Pokud jste tedy alergičtí na včely, bodnutí čmeláka vám také způsobí alergickou reakci. Stejné je to i s dvojicí vosa a sršeň.

Vrrr, haf

Když vás pokouše pes, jde většinou o bolestivé zranění, které je často provázené ztrátou tkáně. Kus svalu, který pes vytrhl, už je ztracený. Nejnebezpečnější je to u kousnutí do hlavy a hlavně obličeje. Tam si následky nesou pacienti často po celý život.

Mňau au

Škrábnutí kočkou nemusí být ani takto rozsáhlé, a přesto nejde o malé a pohodové zranění. Problematický stav se jmenuje „nemoc z kočičího škrábnutí“ (cat scratch disease). Je to infekce vyvolaná bakteriemi, které se do rány dostanou právě z kočičích drápků. I drobná rána může vyvolat celkovou horečku a další komplikace.