Krve není nikdy dost

Nelekejte se, není to opravdická krev, jen ta maskovací. Používá se pro lepší představu o zraněních, když se učíme, jak ošetřovat jednotlivé úrazy. Kolemjdoucí to ale někdy vyděsí. Dokázali byste určit, kdy je potřeba zavolat záchrannou službu a kdy stačí jen poprosit o pomoc rodiče nebo jiného dospělého?

Střep v chodidle. Přesně tohle nám hrozí, když běháme bosí nebo se koupeme v rybníce. Rána nebude moc krvácet, a pokud je střep hluboko, při první pomoci se doporučuje jej nevytahovat.

Brýlový hematom. Tenhle se udělal po dopravní nehodě, dívka je navíc v bezvědomí. Kolem očí má výrazné podlitiny, na spánku odřeninu. Co ji ale ohrožuje nejvíc?

Nastřižená kůže. Pěkně v hraně mezi palcem a ukazovákem, to je raz dva. Někdo má výtvarku rád, ale když to s nůžkami moc neumíme, může to skončit špatně. Rána nejspíš hodně krvácí a s vystřihováním je na chvíli konec.

Otevřená zlomenina předloktí. Určitě někdo z vašich kamarádů nebo spolužáků měl zlomené předloktí a nosil sádru. Jenže když má zraněný velkou smůlu, kost (zde kost vřetenní) propíchne kůži a vytvoří otevřenou ránu. Při ošetřování je důležité dodržovat opravdu sterilní postupy. Infekce by prodloužila léčení. Bylo by vhodné předloktí narovnat?

Pneumotorax. Jde o závažné poranění hrudníku. Zde k němu došlo v důsledku bodné rány do hrudi. Z rány vytéká zpěněná krev a pacientovi se špatně dýchá. V jaké poloze se mu bude dýchat lépe?