Maskér na plac

Soutěže mladých (i starších) zdravotníků, kurzy a další nácviky první pomoci se neobejdou bez maskování poranění. Přinášíme malou ochutnávku a prosíme osoby se slabším žaludkem, aby ochutnávaly jen po troškách.

Tržná rána na nártu, kdy jsou porušené nártní kůstky. Může být způsobena pádem těžkého a ostrého předmětu na nárt zraněného. Je pravděpodobné, že prsty na nohou nebudou pohyblivé a plastickým chirurgům dá hodně práce, aby poraněný ještě chodil.

Bezvědomí s tržnou ránou na hlavě. Úraz je způsoben pádem dívky na ostrý kámen. Pozor, rána sama o sobě není tak nebezpečná. Při ošetřování je nejdůležitější zajistit životní funkce. Víš jak?

Otevřená zlomenina nosních kůstek. Při pádu na hranu stolu se nosní kůstky zlomily a propíchly kůži na nose. Zranění hodně krvácí.

Hra s ohněm. Anebo s výbušninou. Když máš štěstí, vyrobíš si krásný ohňostroj. Jenže když máš smůlu, získáš popáleninu, v tomto případě popáleninu s nekrózou (odumřením) tkáně a s příškvarem. I při velkém štěstí zůstane na předloktí ošklivá jizva.

Při pádu ze skříňky došlo k vykloubení kolene. V místě kolene je patrná deformace (změna tvaru) a dolní končetina je v nepřirozené poloze. Co myslíš, dojde zraněná sama do auta?