Obvaž se od hlavy až k patě

Obinadlových obvazů existuje celá řada a ty základní nejsou nijak složité. My si teď ukážeme, jak na ně.

Zámeček

_obvaz_zamecek_1
_obvaz_zamecek_2
_obvaz_zamecek3

Začátek obvazu se nazývá zámeček. Začneme šikmo a další obtáčku vedeme rovně. Tím vznikne cíp, který si přehneme přes rovnou obtáčku a další rovnou obtáčkou zajistíme. Zámeček zabrání protáčení obvazu.

Obvaz hlavy

_obvaz-hlavy

Začínáme vodorovnými obtáčkami přes uši a pak obinadlo překřížíme (není nutné vázat, další obtáčka překřížení zpevní) a uděláme svislé obtáčky pod bradou. Díky nim obvaz na hlavě dobře drží.

Spirálový obvaz

_obvaz_spiralovy

Je nejjednodušší variantou. Obtáčky vedeme rovně nahoru, začínáme u užší části končetiny, obtáčky se ze dvou třetin překrývají. Spirálový obvaz je vhodný pro rovné části těla, například pro předloktí, paži a stehno.

Klasový obvaz

_obvaz-klasovy

Začneme stejně jako u spirálového a další obtáčku zešikmíme nahoru. Vracíme se s ní šikmo dolů a opakujeme s obtáčkami, které se překrývají a vytvoří „klásek“. Klasový obvaz dobře drží na rozšiřující se části končetiny, jako je lýtko.

Obvaz prstu

_obvaz_prstu
_obvaz_prstu_2

Je vhodné zvolit užší obinadlo. Uděláme si zámeček na zápěstí a obtáčku vedeme přes hřbet ruky. Pak obvážeme celý prst a opět na stejném místě se vrátíme zpátky na zápěstí a celý postup zopakujeme.

Rozbíhavý obvaz

_obvaz_rozbihavy_1
_obvaz_rozbihavy_2

Pro obvázání kloubu, který je jen odřený, bude nejvhodnější rozbíhavý obvaz. Kloub obvazujeme vždy ohnutý do pravého úhlu. Na kloub přiložíme sterilní gázu a obvazování začneme přímo na ráně. Pak vedeme jednu obtáčku nad ránou a druhou pod ránou. Jednotlivé obtáčky se oddalují od rány. Obvaz využijeme při poranění lokte nebo kolene.

Co je co?

  • Obinadlo je smotaný kus textilie používaný k obvazování rány. Pokud tedy jdeme do lékárny, koupíme si obinadlo, nikoli obvaz.
  • Obvaz vytvoříme pomocí obinadla (případně šátku nebo náplasti) na ráně. Je důležité si uvědomit, k jakému účelu má obvaz sloužit – kryje ránu, zpevňuje končetinu, zastavuje krvácení nebo přidržuje chladivý obklad.
  • Hotový obvaz je obinadlo, na kterém je připevněný polštářek ke krytí rány.

Ruční práce…

  • Víš, že v dávné minulosti se obinadla používala opakovaně? Stačilo je vyprat a vyvařit. A lidé si je dokonce sami vyráběli! Klidně to můžete taky zkusit.
  • Pokud chceš tenčí a jemnější obinadlo, pusť se do pletení, jestli potřebuješ pevnější, tak háčkuj. Nachystej si tenkou bavlněnou přízi (bílou) a co nejmenší háček (č. 6) nebo jehlice (č. 2). Háčkuj jen dlouhé sloupky, pleť stále hladce. Jeden dlouhý sloupek zhruba odpovídá čtyřem řadám pletení. Na skutečné zranění ale pro jistotu raději použij opravdové obinadlo z lékárny.