Hygiena na cestách

Říká se, že trocha špíny ještě nikoho nezabila, ale taky se říká všeho s mírou. Když jedete na výlet do přírody, možná se těšíte, že si nebudete muset každý den mýt nohy. A to ani nemusíte. Pár hygienických pravidel by se ale i při cestování mělo dodržovat. Dvě věci jsou ze všech nejdůležitější: Mýt si ruce a čistit si zuby.

Rukama se kromě špíny přenáší také bacily. A k takovému přenosu může dojít, když si strkáme jídlo do pusy, koušeme si nehty, olízneme si prsty, mneme si oči a podobně. Takže mytí rukou před jídlem, po použití toalety, po sahání na špinavé věci nebo věci, kterých se dotýkají stovky lidí denně, je pro nás už každodenní samozřejmostí v životě ve městě, ale mělo by se dodržovat i na výletech.

Čistit si zuby je potřeba pravidelně. Každý z nás ví, že nejméně dvakrát denně, ráno a večer, bychom měli popadnout kartáček a pastu a pořádně si zuby vypucovat. A žádná výjimka neplatí ani pro cestování. Zuby se můžou zkazit stejně dobře doma, jako na výletě, když v nich na nějaký čas uvíznou zbytky jídla. A kartáček s pastou žádné místo v batohu nezaberou.

To ale není všechno, na co bychom měli na výletě myslet. Proto si prohlédněte následující tři vzorové seznamy, co je dobré si nezapomenout zabalit s sebou na různě dlouhé výlety. Třeba vás něco inspiruje pro příští dobrodružnou cestu.

Jednodenní výlet

Papírové kapesníky – to je základ, který se hodí skoro na všechno. Na smrkání, místo toaletního papíru, když něco vyleju atd.

Vlhčené ubrousky – na otření špíny se hodí, ale rozhodně nenahradí umytí rukou.

Lahev – naplnit pitnou vodou a na výletě doplnit. Pokud to nejde, radši vzít rovnou dvě lahve. Voda se neztratí, hlavně v létě v horku ji využijete jak na pitný režim, tak na mytí rukou.

Dezinfekce na ruce – jako první pomoc, pokud není kde si umýt ruce, nebo jako tečka za umytím rukou pro ty důkladné z vás.

Víkend

Totéž jako na jednodenní výlet plus:

Kartáček, pasta a zubní nit – zuby se musí čistit pravidelně, jinak se na nich můžou udělat kazy a to nikdo z nás nechce. Proto na delší než jednodenní výletování rozhodně potřebujete kartáček s sebou.

Malý ručník a mýdlo – během víkendového výletu už je dobré se alespoň jednou umýt. A to nejlépe mýdlem, ručník pak využijete na osušení.

Hřeben – nemusí to být kartáč, stačí něco, čím se rozčešou přes noc zacuchané vlasy dřív, než se z nich stihnou vyklubat dredy.

Tábor

Totéž jako na víkend plus:

Větší ručník – na lepší osušení.

Šampon – na táboře je dobré si občas vymýt z vlasů jehličí a popel z táboráku.

Ešus a plecháček – na jídlo a pití jenom pro vás.

Vlastní příbor – přece to z ešusu nebudeme jíst rukou. A žádné půjčování kamarádovi.

Pytel na špinavé prádlo – aby se nemíchalo špinavé a čisté. Jako pytel skvěle poslouží třeba látkový povlak na polštář, který je prodyšný. Rozhodně ne igelitka, tam totiž prádlo za pár dní zasmrádne.

 

Umyjte se do zásoby

Obecně platí, že pokud víme, že se například pod stanem nebudeme mít šanci pravidelně každý den umýt, doporučujeme se důkladně vykoupat ještě před výletem. Zní to možná nesmyslně, ale rozhodně to smysl má. Pojedeme čistí a svěží a nepovezeme si s sebou žádnou zaschlou, týden starou špínu. Té nachytáme dost v přírodě. Berme to, jako že se umyjeme tak trochu do zásoby.

 

Víte, že…?

Jezevci jsou velice čistotní tvorové, a tak si nory i brloh udržují v nejlepším pořádku. V jejich příbytku nikdy nenajdete zbytky potravy ani jiné nečistoty.