Přehled kosterního svalstva
Podle základních částí těla popisujeme svalstvo hlavy, krku, trupu a končetin.
Svalstvo hlavy
Dělíme ho na svaly žvýkací a svaly mimické. Žvýkací svaly zajišťují pohyb dolní čelisti. Svaly mimické se upínají do kůže obličeje a jejich pohyby utvářejí výraz, mimiku obličeje.
Svalstvo krku
Nejznámějším svalem svalstva krku je zdvihač hlavy. Další skupinou svalů jsou svaly fixující jazylku k bázi lební a hrtan k jazylce.
Svaly trupu
Mezi svaly trupu řadíme svaly hrudníku, břicha a svaly zádové. Ke svalům hrudníku patří mezižeberní svaly a bránice zajišťující dýchací pohyby. Břišní svaly vytvářejí pružnou stěnu břicha a řadíme sem přímý sval břišní, příčný sval břišní a šikmé svaly břišní. Břišní svaly se podílejí na vytvoření nitrobřišního tlaku a svojí kontrakcí vytvářejí „břišní lis“. Svaly zádové mají význam pro udržení vzpřímené polohy těla a výrazně se uplatňují při stání, sezení a chůzi.
Svaly končetin
- Svaly horní končetiny: Nejznámějšími jsou dvojhlavý a trojhlavý sval pažní. Na předloktí jsou potom natahovače a ohybače prstů. Drobné svaly ruky umožňují jemnou motoriku ruky.
- Svaly dolní končetiny: Mezi tyto svaly patří svaly hýžďové a stehenní, z nichž čtyřhlavý sval stehenní je největším svalem v těle. Ze svalů bérce je to trojhlavý sval lýtkový a dále se zde nacházejí natahovače a ohybače prstů a svaly podílející se na udržení klenby nožní. Drobné svaly na noze se uplatňují při udržování rovnováhy.