Připravit ke startu, pozor, teď!

Ve zdravém těle zdravý duch. Kdo by to pořekadlo neznal! I když všichni víme, že je v něm spousta pravdy, často na to zapomínáme a trávíme volný čas lelkováním. Jenže profesionální gaučing prospívá leda tak úspěšnému kynutí. Kdo nechce být knedlíkem, musí si najít cestu ke sportu.

_sport-duvody

Naši dávní předci posilovnu k životu moc nepotřebovali. Proč také, když se denně oháněli na polích a získali tak skvělou fyzičku úplně přirozeně. Jenže dnešní lidé při práci využívají spíš mozkovou kůru než svaly, a proto jsme si zvykli vysedávat za monitory a o pohyb se moc nestarat. Do kanceláří a do školy navíc často jezdíme autem, autobusem nebo vlakem, a tak toho pěšky už také mnoho nenachodíme.

Sport je přitom extrémně důležitý, a to jak pro svaly, tak pro mysl. Pro mladé tělo, které se teprve vyvíjí a roste, to platí dvojnásob. Připravuje si totiž základ pro další rozvoj, takže je nutné, aby vše fungovalo, jak se patří. Pokud je někdo od dětství lenoch, a navíc má sklony k tloustnutí, dost pravděpodobně se to bude s věkem ještě zhoršovat. Oproti tomu svižní a štíhlí jedinci si v dospělosti s linií a zdravím nebudou muset tolik lámat hlavu.

Pohyb nám bohužel s pokrokem civilizace úplně vypadl z přirozeného stylu života, proto si k němu musíme hledat cestu ve volném čase. A tady to začíná trochu skřípat, protože vysedávat v klimatizovaném pokoji u počítače nebo u televize je prostě pohodlnější než si hledat aktivní zábavu, u které je navíc potřeba se hýbat.

Za dveřmi pokoje přitom číhá spousta legrace a dobrodružství, která těm počítačovým dokážou dát s přehledem na frak. Obzvlášť v létě. Sportovní tábory, výlety na kole, plavání v bazénu, míčové hry… Člověk při nich nejen nabere zdraví do žil, ale také získá hromadu zážitků a nových kamarádů. Což je snad ještě lepší než vyrýsované svaly a pocit z výhry.

Radost jménem endorfin 

S člověkem se při sportu děje spousta zajímavých věcí. Týká se to překvapivě nejen svalů a fyzičky, ale i částí těla, do kterých bychom to nejspíš ani neřekli. Například v mozku probíhá hotová chemie. Určitě už jsi někdy slyšel říkat, že se pohybem vyplavují endorfiny, jenže co to vlastně znamená? Jakmile se do pohybu konečně opřeš, tělo si myslí, že jsi ve stresu. Odpovídá tomu i srdeční tlak, který se zvýší. Mozkové buňky si začnou myslet, že s někým bojuješ nebo před něčím utíkáš. Na to konto vyplaví protein BDNF, který způsobí, že se cítíš v pohodě a šťastný. Ve stejnou dobu se vyplavují i jiné chemické látky zvané endorfiny. Ty společně s proteinem bojují proti stresu, mají pomoci od bolesti a částečně navozují pocity euforie. BDNF a endorfin přitom mají překvapivě stejné účinky jako některé drogy. Mohou být i návykové! Na rozdíl od drog je ale cvičení tělu prospěšné, takže to vůbec nevadí.

Proč se radši nenatáhnout?

Vrtá ti hlavou, proč se zbytečně potit, když přece můžeš mít nerušenou pohodičku? Hýbat svaly je pro člověka životně důležité. A přirozené. Vždy tomu tak bylo, než jsme všichni zasedli do aut a k monitorům televizí nebo počítačů. Abychom ten nepoměr vyrovnali, musíme chtě nechtě ztuhlé svaly natáhnout a procvičit, vybít přebytečnou energii. Když to nejde přirozeně ve škole a v práci, hurá ve volné chvíli k činkám!