První pomoc v kapse (a v malíku)

Mobil nebo tablet s aplikací první pomoci? Hodí se ti, ani nemrkneš! Třeba už zítra cestou ze školy, kdyby se ti stalo něco podobného jako mně. Chodila jsem ještě na základku, když jsem se dostala do situace, kdy bych znalost první pomoci vrchovatě využila. Kdyby...

_pp-v-kapse

Jednou jsem jela ze školy domů a čekala na zastávce na autobus. Mou pozornost upoutal starší pán, který stál kousek ode mne, a připadalo mi, že je nějak nepřirozeně bledý. Než jsem to domyslela do konce, začal se nejistě motat a zhroutil se na zem těsně vedle mne. Umíš si představit, jak jsem se vylekala. Při prudkém pádu se navíc uhodil do hlavy o chodník a z rány mu pořádně tekla krev. Na zastávce byla spousta lidí, kteří okamžitě začali situaci řešit. Přiznám se, že kdybych v tu chvíli byla na té zastávce sama, vůbec bych nevěděla, jak pánovi pomoci. Zavolala bych záchranku přes číslo 155 a doufala, že všechno dobře dopadne...

Co dělat v mezidobí, než záchranka dorazí, jsem netušila. Telefonovat bych tehdy ještě šla do automatu, protože mobilní telefon jsem zatím, v těch dřevních dobách své školní docházky, neměla. Natož abych v kapse nosila informace o tom, jak první pomoc poskytnout, včetně názorných videí! Tehdy sci-fi, dneska běžná realita. Doba pokročila k lepšímu a ty klidně můžeš mít všechny tyhle šikovné informace pořád u sebe, stejně jako mobilní telefon a mnozí i tablet. Můžeš je totiž mít přímo v mobilu nebo v tabletu, jako ořech ve skořápce.

Pro radu i pomoc v nouzi

Do svého chytrého telefonu s operačním systémem Android či iOS nebo do tabletu si od loňského října můžeš stáhnout aplikaci, která ti přinese spoustu zajímavých informací o první pomoci. Ale, a to je hlavní, ji také můžeš využít v praxi – v případě, že se dostaneš do situace, kdy bude na tobě, abys první pomoc skutečně poskytl. A zachránil tak lidský život nebo zdraví. S takovou aplikací budeš mnohem více připravený a mnohem méně vyjukaný, než jsem byla ve svém příběhu já. Všechny návody a informace jsou v aplikaci v češtině a jsou rozdělené do praktických záložek.

  • Naučte se. S pomocí názorných videí se s aplikací naučíš poskytnout první pomoc v situacích, jako jsou alergická reakce, bezvědomí, krvácení, otrava, zlomenina, popálenina a mnoho dalších.
  • Připravte se. Co dělat při napadení? Co patří do evakuačního zavazadla? Jak na chřipkovou epidemii? Jak se zachovat při požáru, povodni nebo zemětřesení? To je jen drobná ochutnávka oblastí, o kterých se v aplikaci poučíš.
  • Testy. Svoje znalosti první pomoci si bez otálení můžeš otestovat. Interaktivní kvíz ti všechny odpovědi také hned vyhodnotí.
  • V nouzi. Může se stát, že se opravdu dostaneš do situace, kdy bude jen na tobě, abys první pomoc poskytl. Možná se ti to už dokonce stalo? S aplikací v kapse máš rychle k dispozici důležité informace, díky kterým možná dokonce někomu zachráníš život nebo „minimálně“ zdraví. Opět jsou všechny rozdělené podle zdravotních oblastí a seřazené podle závažnosti problému. Na prvních místech jsou bezvědomí, krvácení nebo dušení, v seznamu najdeš mimo jiné také epilepsii nebo zlomeninu. Ke každému problému máš v aplikaci první pomoc krok za krokem i instruktážní videa. Jedním kliknutím můžeš přímo z aplikace přivolat pomoc záchranné služby na lince 155. Aplikace navíc umí odpočítávat čas, což ti pomůže třeba v případě, že je pomoc vázaná na nějaký konkrétní časový úsek. Příkladem je spálenina, kterou je potřeba chladit ve vodě alespoň deset minut. 
  • Info. Poslední záložka informuje o Českém červeném kříži, kurzech první pomoci (které samozřejmě mobilní aplikace nemůže úplně nahradit, protože neposkytuje možnost praktického nácviku první pomoci s kvalifikovaným instruktorem) nebo o dárcovství krve.

Kde se mobilní aplikace první pomoci objevila?

Česká mobilní aplikace vychází z programu Universal First Aid App (Univerzální aplikace první pomoci), který vytvořil Americký červený kříž. Právě v Americe a také ve Velké Británii fungují podobné aplikace už od roku 2012 a na svém kontě mají již více než 2 miliony stažení a neutuchající zájem. To inspirovalo i další národní organizace k vlastním jazykovým verzím univerzální aplikace a Český červený kříž byl mezi prvními!

Otestuj se

Na místě autonehody jsou tři zranění. Kterého z nich ošetříš jako prvního?

A

řidiče, který křičí, že má zlomenou nohu

B

malé dítě na zadním sedadle, které má odřené čelo a pláče

C

spolujezdce, který silně krvácí na paži

Správnou odpověď najdeš v aplikaci První pomoc v mobilu. Aplikace je ke stažení na App Store a Google Play, a to do chytrého telefonu nebo na SD kartu.