Retro & Now

Zachránit život a minimalizovat zdravotní následky. To byly a stále jsou hlavní úkoly první pomoci. Jenže postupy se za poslední století dost proměnily. A tak jsme skočili do stroje času a přenesli se do roku 1919, abychom si vyzkoušeli tehdejší postupy první pomoci. Pak jsme se vrátili do současnosti a zkusili si ve stejné situaci pomoci s dnešními znalostmi. Kdo ví, jak to bude za dalších 100 let...

Retro & Now

Je krásný letní den roku 1919. Jenže krásný jen pro někoho. Zaměstnanec pojišťovací firmy náhle zkolaboval na chodníku. Co bude dál?

Naštěstí jej našla Boženka, která si právě hrála v blízkém parku. Sice je to cizí člověk, ale Boženka ví, že by mu měla pomoci. Má u sebe malé zrcátko, proto vyzkouší, jestli muž dýchá. Je to špatné, zrcátko se neorosilo.

Na místo přiběhl i Boženčin starší bratr Bohumil. Zkouší, zda má muž pulz na krční tepně. Vypadá to špatně, pulz se mu nedaří nahmatat.

Času není nazbyt. Boženka naštěstí ví, že doktor Kohout, který obě děti léčil při spalničkách, bydlí nedaleko. Utíká, co nejrychleji může, a za chvíli už klepe u pana doktora. Naštěstí je doma, a je na podobné situace zvyklý, lidé z celého okolí u něj často hledají pomoc. Když se něco nenadálého stane, popadne svoji brašnu a utíká za pacientem.

Bohumil neztrácí čas a když Boženka běží pro doktora, sám hned jedná. Viděl výcvik plavců v Podolí, proto se pokusí muže oživit. Zahájí umělé dýchání přesně tak, jak to dělali plavci. Klekne si za hlavu bezvědomého a nejprve mu upaží a pak vzpaží ruce.

Poté stejným obloukem vede mužovy ruce na jeho hrudník a vší silou přimáčkne. Je to namáhavé, ale postup je potřeba opakovat pořád dokola. Boženka s panem doktorem už jsou na cestě.

Retro & Now

Je krásný letní den roku 2019. Jenže krásný jen pro někoho. V parku u hřiště zkolaboval nějaký muž. Šárka to zpozorovala a přiběhla se podívat, co se děje. Zkusila muže oslovit, ale ten nereaguje, vypadá to, že je v bezvědomí.

Šárka pánovi zakloní hlavu, aby uvolnila dýchací cesty. Hlavu teď musí v záklonu držet. Vypadá to, že se nic nezměnilo.

Přiložením ucha k ústům neznámého Šárka zjistila, že muž nedýchá. To je špatné a je potřeba rychle reagovat. Naštěstí přiběhl Šárčin bratr Michal.

Šárka vezme mobilní telefon a volá záchrannou službu na čísle 155. Nahlásí jim, kde se nachází, a že našli pacienta v bezvědomí.

Sanitka už je na cestě, Michal ale zatím nezaváhal. Zahájil stlačování hrudníku neznámého. Musí stlačovat silně a v pravidelném tempu 100 stlačení za minutu. Tak se to učili ve škole.

Operátorka záchranné služby Šárce poradila, že v blízkém hotelu mají automatický externí defibrilátor. Šárka tedy pro něj rychle doběhla a spolu s Michalem se jej pokusí použít.