Co se může stát v lese

Výlet do lesa na houby nebo jen tak na procházku je příjemný, zdraví prospěšný a osvěžující. Ale také tam na nás číhají nejrůznější nástrahy a nebezpečí. Je pár věcí, které bychom v lese určitě dělat neměli – abychom neubližovali přírodě a aby ona neubližovala nám. Nejspíš je všechny znáš, ale pro jistotu si naše zálesácké desatero zopakuj dřív, než bude pozdě.

1. Dávej pozor při lezení na stromy

Sport do lesa patří, ale když už lezeš na strom, vždy se chovej tak, abys předešel úrazu. Může tě potkat třeba suchá nebo nalomená větev a pád odneseš v lepším případě odřeninami.

2. Nerozdělávej oheň

Ani v lese, ani v jeho blízkosti nemá oheň co dělat. Lesní požáry jsou smrtící pro celé okolí, spousta zvířat uhoří a plameny způsobí mnohamilionové škody na majetku. Oheň patří pouze do míst, která jsou k tomu určena.

3. Nejez lesní plody, které neznáš

Některé bobule vypadají velmi chutně a lákavě, třeba rulík zlomocný. Jenže ne vše je jedlé a leckteré lesní plody jsou dokonce prudce jedovaté. Pokud si nejsi 100% jistý, zeptej se dospělého nebo raději nic netrhej a neochutnávej.

4. Nesbírej houby, které neznáš

Některé houby, které u nás rostou, jsou prudce jedovaté. A na jejich chuti to vůbec nemusí být cítit. Dokonce někteří otrávení houbaři po uzdravení tvrdili, že si výborně pochutnali. Pokud si nejsi jistý, je lepší houbu nechat, kde je.

5. Sleduj své okolí

V našich lesích na tebe nečíhají medvědi nebo tygři, ale i tak je dobré sledovat, co se kolem tebe děje. Vždyť poslouchat zvuky lesa je navíc jedinečný zážitek. Dej si pozor, ať nezkřížíš cestu divokým prasatům nebo hadům. A také se koukej, kam šlapeš.

6. Nebuď hlučný

Tvoje hudba každého nezajímá, zkus ji tedy v lese vynechat. Rušíš nejen ostatní lidi, ale i zvířata. Do lesa patří spíš zpěv ptáků a šumění potoka.

7. Chraň se před hmyzem

Nos do lesa vhodnou obuv a předem se namaž repelentem proti klíšťatům. Vyšší uzavřené boty ti navíc ochrání kotníky před podvrtnutím a nohy před pošleháním kopřivou nebo ostružinami. A s repelentem si drží odstup klíšťata i komáři.

8. Vyhni se vosám

Pokud potkáš v lese či kdekoli jinde vosí hnízdo, obloukem se mu vyhni a raději si vyber jinou cestu. Ušetříš si tím spoustu nepříjemností i bolesti. A ať tě ani nenapadne do vosího hnízda šťouchat klacíkem!

9. Vytáhni klíště správně

Pokud už si klíště přineseš domů, odstraň jej co nejrychleji. Nejpozději večer si důkladně prohlédni celé tělo, hlavně místa s měkkou kůží. Jestli tam klíště najdeš, vytáhni jej pomocí pinzety a místo vyčisti jodovou dezinfekcí.

10. Nepij každou vodu, kterou vidíš

Pes se klidně napije z potoka nebo kaluže, ale naše zažívání na to není uzpůsobené. Nepij vodu, u které nevíš, jestli je pitná. Mohl by ses totiž dočkat průjmu a hodně nepříjemných bolestí břicha.