ŠOK: zraněný bez zranění

Možná to znáš z vlastní zkušenosti… Spadneš z kola, nikde po těle se ti sice nic nestalo, ale z leknutí se ti třesou ruce, dýcháš rychleji a někdy se ti i trochu motá hlava. Vynásob si podobné pocity pěti a můžeš tušit, jak se cítí člověk v psychickém šoku.

O první psychické pomoci

Šok, tak obvykle mluvíme o stavu „z leknutí“. A když ho chceme odlišit od traumatického šoku (způsobeného ztrátou tělních tekutin, bolestí a nedostatkem kyslíku), říkáme mu psychický šok nebo akutní reakce na stres.

Jak takový člověk v psychickém šoku vypadá? Dejme tomu, že ses stal svědkem nehody, při níž cyklista porazil starší paní. Ta je jen odřená a mluví s tebou celkem normálně, zato cyklista jako by tě nevnímal, ani když na něj mluvíš. A i když mluvíš pomaleji, nechápe, co mu říkáš (nebo mu to dojde až při druhém třetím opakování). Rozhlíží se, jako by nevěděl, kde je. Rychle dýchá. To jsou nejčastější příznaky psychického šoku – akutní stresové reakce.

TECHNIKA 6 P

Jak můžeš takovému člověku v psychickém šoku ulehčit? Někteří psychologové používají osvědčenou pomůcku známou jako „šest pé“.

  1. Promluv! S člověkem v šoku mluv, neboj se ho oslovit. Mluv jednoduše, pomalu, obyčejně. Pokud tě odhání, respektuj to, ale zůstaň nablízku.
  2. Podepři. Postiženého je potřeba odvést z místa stresové události, podepřít vlastním tělem a pak ho posadit, aby cítil oporu v něčem pevném. Jeho nohy natáhni na zem, záda opři o strom. K uklidnění může také přispět takzvané dýchání do břicha – klidným hlasem určuj tempo „nádech, výdech...“.
  3. Připomínej realitu. Zeptej se, jak se jmenuje a jestli ví, co se stalo. Pokud ne, stručně a jasně mu situaci popiš. A také mu řekni, kdo jste.
  4. Podpoř! Dej zasaženému najevo, že není sám. Nabídni, že zavoláš k němu domů, informuj jeho příbuzné a podobně.
  5. Pečuj. Zeptej se, co potřebuje. Může to být sklenka vody, kapesník nebo třeba deka. A i když půjde o něco složitějšího, co zařídit nedokážeš, už samotný tvůj zájem pomůže.
  6. Předej. Nezapomínej, že nemusíš všechno zvládnout sám. Spolupracuj s ostatními na místě, a pokud to jde, zapoj je. Někdy i člověk bez zranění na těle může potřebovat odbornou pomoc lékaře, v takovém případě zavolej sanitku.