Tereza jde do školy

Každý máme svoji cestu do školy, která nás čeká každý den. Tu svoji absolvuje i desetiletá Tereza. Zkus najít chyby, které udělala, a odhal situace, kdy se Tereza mohla dostat do ohrožení nebo kdy porušila pravidla silničního provozu. Tentokrát hledáme pouze chyby v dopravě. Prohřešky proti slušnému chování nebo jiným pravidlům pro dnešek Tereze odpustíme.

Dnes ráno se Tereza vzbudila do pošmourného dne. Vstala a převlékla se do svého oblíbeného růžového svetru a černých kalhot. Posnídala rohlík s máslem a marmeládou, dala do tašky svačinu, vzala si svoji oblíbenou tmavě červenou bundu a vyrazila do školy. Dnes odchází včas, obvykle to moc nestíhá. Počasí není právě přívětivé. Tereza se vydala ulicí, kde bydlí, a prochází kolem domu Novotných. Pozdraví jejich psa Ťapa, který na ni přátelsky vrtí ocasem. Tereza vyloví z kapsy u bundy piškot a hodí ho Ťapovi. Pak přejde ulici, protože chodník na téhle straně za domem Novotných končí.

1. Na této ulici je vozovka od chodníku oddělena zábradlím. Tereza jako obvykle udělá pár kotrmelců, ale dává si velký pozor, aby nespadla. Zábradlí prolézá a přelézá každý den, takže už to umí.

2. Pak pokračuje dál, přejde přes silnici na vyznačeném přechodu a dá si pozor, aby na semaforu svítil zelený panáček. Na další přechod, u kterého není semafor, přijde ve stejnou chvíli, kdy přijíždí auto. Zastaví se tedy před přechodem. Řidič auta také zastaví. Řidič pokyne Tereze rukou, že může jít. Tereza na něj rozverně zamává a zůstává stát. Tereza se ještě chvíli na řidiče usmívá, ten už dále nečeká a jede dál. Tereza poté přejde na druhou stranu.

3. V parku se Tereza zastaví, sedne si na lavičku a prohlíží si sochu. Pak si vyzkouší novou taneční kreaci na velké lavici. Dnes jí to jde jedna radost. Několikrát vyskočí nahoru a vesele seskočí dolů. Tak trochu se zdržela, měla by si pospíšit, aby školu stihla včas.

4. Hlavní ulici přechází Tereza v místě tramvajové zastávky. Už docela spěchá. Naštěstí je hodně rychlá, takže se proplete mezi tramvajovými vozy obratně jako myška.

5. Tereza se podívá na hodinky, jejda, teď už to do školy stihne, jen když poběží. Naštěstí jede kolem sousedka Běta. Tereza na ni zamává a sedne si vedle ní. Pečlivě se připoutá pásem a poděkuje za svezení. Do školy doráží ve tři čtvrtě na osm a je ráda, že vše stihla včas a bez nehody.

Zkus najít všechny chyby, které Tereza cestou do školy udělala.

1

má tmavé oblečení

2

houpe se na zábradlí

3

na přechodu má přednost před auty

4

přebíhá mezi tramvajemi

5

v autě jede bez dětské sedačky na sedadle spolujezdce