Výzva: Čisté ruce pro všechny mladé zdravotníky

Až 80 % infekcí se šíří špinavýma rukama. Nedostatečná hygiena rukou vede k riziku závažných infekčních onemocnění jako jsou chřipka, žloutenka typu A nebo infekce bakterií E.coli. Projděte si naše hygienické obrázky a připomeňte si, v jakých situacích byste si měli mýt ruce.

Večeře je na stole

„A umyl sis pořádně ruce?“ Tuhle větu slýcháme od rodičů před jídlem všichni a často. Většina z nás protestuje, že přece „máme ruce čisté“. Tady však nejde jen o špínu, ale hlavně o mikroby. Pouhým okem je sice nevidíme, ale jsou tam. Přes den jsme jich nasbírali plné ruce. A i když při jídle používáme příbor, ruce máme blízko úst a obličeje – a sáhněme si každý do svědomí, kdo si někdy nepřihrnul trochu rýže na vidličku prstem, co?

Domácí mazlíčci

Ať už vaši mazlíčci běhají na zahradě nebo je chodíte venčit do parku, vždycky si umyjte ruce po muchlování s nimi. Zvířata totiž mají svoje vlastní mikroby, které jsou trochu jiné než ty naše. A i když jim vůbec nevadí a jsou s nimi celkem spokojení, s námi už se ty breberky tolik kamarádit nemusí. Všichni určitě po pejscích venku sbíráme hovínka. A po tom si taky pořádně umyjeme ruce. Pro hlazení a hraní si s domácími mazlíčky našich kamarádů platí úplně stejná pravidla.

Kuchař pomocník

Pokud pomáháme mamince v kuchyni s přípravou oběda, nestačí si umýt ruce jen před tím, ale také potom. Zejména pokud pomáháme krájet nebo obalovat syrové maso, kousky se nám můžou dostat za nehty a tam se potom držet. Za našimi nehty, hlavně pokud jsou trošku delší, mají bakterie ideální prostředí pro množení, jsou v bezpečí a schované. Ale jen do té doby, než se rozhodneme pořádně si vydrhnout ruce, zejména za nehty, kde jsme zapomněli ty malinkaté částečky jídla. To už se jim tam potom tolik líbit nebude.

Záchod

Tak tohle ví už malé děti ve školce, že po záchodě si musíme umýt ruce. Je důležité, aby si to každý zvykl dělat hned od malička, protože pak už na to v dospělosti nebudou muset tolik myslet a budou si mýt ruce automaticky. Ve střevech máme bakterie, které jsou nám prospěšné a pomáhají nám například správně rozložit potravu. Tyhle bakterie jsou ale prospěšné právě jen ve střevě – a pokud by se dostaly někam jinam, můžou tam udělat pěknou paseku. Co patří na záchod, to necháme tam a nebudeme si to na rukou nosit nikam jinam.

Barvy, barvy, barvičky

Různé barvy, lepidla, modelína a další materiály, po kterých sáhneme když nás popadne tvůrčí nálada, obsahují chemikálie a látky, které pomáhají udržovat materiálu jeho vlastnosti a barvu. Pokud by se ale nějaká taková látka dostala třeba do pusy nebo do oka, mohla by způsobit alergickou reakci nebo třeba i parádní infekci. Proto když pomáháme tatínkovi vymalovat pokoj nebo si malujeme sami jen tak pro radost na papír, předtím než si půjdeme dát svačinu nebo si mnout oči, pořádně si umyjeme ruce teplou vodou a mýdlem.

Hepčí

A je to tady. Rýma, kašel, teplota. Není nám dobře a zůstali jsme doma v posteli s teplým čajem. Všichni si umíme zakrýt pusu když kašleme nebo kýcháme, protože víme, že není hezké prskat bacily kolem sebe. Když si ale pusu zakryjeme, tak kam ty bacily vyprskneme? Do ruky! A proto si ji potom jdeme umýt a spláchnout všechny ty neviditelné mikroorganismy do umyvadla. Nejenom, že je to ohleduplné vůči ostatním členům domácnosti, na které by se tyhle bacily mohly přilepit, ale taky je dost možné, že se o trochu dřív uzdravíme, když si nebudeme tolik bacilů nechávat kolem sebe. Totéž platí, když jdeme navštívit nemocného kamaráda nebo na prohlídku k doktorovi, kde v čekárně taky často bývá spousta smrkalů.

MHD

Cestování tramvají, metrem nebo autobusem je součást našeho každodenního života. Když se držíme tyče v městské hromadné dopravě, nevíme, kdo se jí držel před námi, a kdo před tím minulým a kdo ještě před ním a ještě před před ním. Ne každý ví, kdy a jak si správně mýt ruce, proto po příjezdu do naší cílové stanice nebo jednoduše kdykoli po návratu domů zamíříme rovnou do koupelny. MHD totiž není jediné místo, kde se na nás můžou nalepit nějaké mikroorganismy. Můžou to být i nákupní košíky, kliky u dveří, mince, bankovky, tlačítko zvonku nebo výtahu, zkrátka všechno, na co mohla sahat už spousta lidí před námi.

Klávesnice, mobil, myš… bakterie nevidíš

Napadlo by vás, že záchodové prkénko bývá často čistší než počítačová klávesnice? No a je to tak. Z hygienických důvodů u počítače nemáme nikdy jíst. Drobky a malé zbytky jídla padající do klávesnice jsou totiž úplný magnet na přilákání bakterií, které se tam potom začnou množit. Klávesnice se taky musí pravidelně čistit, stejně jako myš a mobil. Mobil s námi v žádném případě necestuje na záchod. Tam se to bez něj obejde.

Návod na mytí rukou

1. dlaň o dlaň, vlhké ruce a mýdlo

2. hřbet ruky zvrchu, pravou i levou

3. dlaně a mezi prsty, střídavě obě ruce

4. vnější strana prstů o protilehlou dlaň

5. palce krouživými pohyby

6. sevřené špičky prstů krouživě na dlani

Sláva mýdlu

Světový den mytí rukou se slaví 15. října a Světový den hygieny rukou 5. května. Darovat kamarádům nebo mamince voňavé mejdlíčko – a připomenout, jak je důležité mýt si ruce – tak můžeme hned dvakrát do roka.

 

Naštěstí to s námi vypadá celkem dobře a většina z nás si myje ruce po cestě v MHD a po příchodu z venku domů. Občas trochu zapomínáme na mytí rukou po kontaktu s domácími mazlíčky a mytí rukou před jídlem. Jenom málo mikrobů, se kterými přijdeme denně do kontaktu je pro nás opravdu škodlivých. Ale když náhodou na nějakého takového narazíme, nedejme mu šanci!