Ženské pohlavní ústrojí

Pohlavní ústrojí ženy zahrnuje vaječníky, vejcovody, dělohu, pochvu, velké a malé stydké pysky, žlázy poševního vchodu a topořivé tkáně.

Vaječníky 

Párové pohlavní žlázy uložené v dutině pánevní. Ve vaječnících dochází ke zrání vajíček a jsou zde tvořeny hormony ovlivňující menstruační cyklus a průběh těhotenství. Zralá vajíčka jsou uvolňována do vejcovodů, které jsou svým vnitřním ústím otevřeny do dutiny břišní a zevně ústí do dělohy. Vejcovody slouží k dopravě vajíčka od vaječníku do dělohy.

Děloha 

Svalový orgán hruškovitého tvaru. Dutina uvnitř dělohy vybíhá do rohů proti ústí vejcovodů a přes hrdlo děložní ústí do pochvy.

Menstruační cyklus 

Sled pravidelně se opakujících změn sliznice děložní ve 28denních intervalech, který je spojen s pohlavním dospíváním dívek. Smyslem těchto změn je připravit sliznici děložní pro přijetí oplozeného vajíčka. K jeho uvolnění dochází v rozmezí 18.–22. dne cyklu, kdy je největší pravděpodobnost jeho oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, vrchní část sliznice děložní se uvolní, přichází menstruace a začíná nový cyklus.

Pochva 

Spojuje děložní dutinu se zevními pohlavními orgány.

Zevní pohlavními orgány 

Jsou tvořeny velkými stydkými pysky vytvořené kožní řasou obsahující tuk a na vnitřní straně přecházející ve slizniční řasy, malé stydké pysky. Žlázy poševního vchodu produkují tekutinu zvlhčující poševní vchod.