Život je prima, navzdory překážkám

Tak už to na světě chodí: někdo má štěstí plné hrsti, k jinému nebyl osud zrovna fér. I když ale život s handicapem často není jednoduchý, rozhodně nemusí bránit tomu, aby si jej člověk vychutnal plnými doušky. Naopak, i s bílou holí nebo na vozíčku můžete žít pěkně zvesela.

_zivot-je-prima

Všichni máme stejná práva

V dávné minulosti to postižení lidé neměli vůbec snadné – společnost je přehlížela, a někdy se jich dokonce snažila zbavit. To se naštěstí postupem času zcela změnilo a dnes už žijeme ve světě, kde má každý člověk své pevné místo, ať už je takový či makový. Postižení lidé zkrátka mají stejná práva jako všichni ostatní. To ovšem nikterak nezaručuje, že se handicapovaným vždycky žije lehce. Svět je totiž všemožnými pastičkami přímo zamořený – a v cestě pak stojí bariéry nejen pohybové, ale i člověčí.

Zájem pomůže víc než berle

Spousta lidí se s handicapovanými bojí komunikovat, protože to neumí, nebo jsou jim jednoduše lhostejní. A takový přístup dokáže často zabolet mnohem víc než kdejaká překážka na cestě. Proto je velmi důležité přistupovat k lidem s postižením přátelsky a slušně, umět se v jejich společnosti chovat jak se patří, a když je to potřeba, dokázat jim podat i pomocnou ruku.

Nemá cenu brečet v koutě

I když to mají na světě o chlup těžší, jsou přesto handicapovaní lidé pořád plní radosti, nápadů a energie. A co víc, spousta z nich dokonce sama cestuje, pracuje a užívá si života na plné obrátky. To proto, že dobře vědí, že s pozitivním přístupem se dá zvládnout každá překážka mnohem lépe. A optimismus umí mnohem větší zázraky než kdejaká vychytaná kompenzační pomůcka či medicína!

CO JE VLASTNĚ HANDICAP?

 

Učené zdroje říkají, že zdravotní postižení neboli handicap (může se psát i jako hendikep) je menší či větší odchylka ve zdravotním stavu člověka, která ho omezuje v pohybu, v kvalitě života anebo uplatnění ve společnosti. Takové postižení může být tělesné, smyslové, mentální nebo kombinované, vrozené či získané v průběhu života (například po nemoci nebo po těžké nehodě).

 300 000

dětí v ČR ročně utrpí úraz

30 000

z nich je hospitalizováno

3 000

má trvalé následky

Úrazy jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v dospělé populaci, a u dětí dokonce tou úplně nejčastější! Dávej na sebe pozor, nejen v létě u vody!