Žlázy s vnitřní sekrecí
Žlázy s vnitřní sekrecí produkují hormony, látky, které v nepatrném množství zasahují do nejrůznějších životních procesů. Žlázami s vnitřní sekrecí jsou: podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, slinivka břišní, vaječníky a varlata.
Podvěsek mozkový
Je uložen na spodině mozku. Produkuje růstový hormon, který ovlivňuje růst organismu. Nedostatek hormonu vede k tomu, že organismus nedorůstá normální výšky (trpasličí vzrůst). Nadprodukce hormonu naopak vede k nadměrnému vzrůstu (gigantismus) u osob, u nichž nebyl vzrůst ukončen. Oproti tomu u osob, u nichž vzrůst ukončen byl, vede k nadměrnému vývoji okrajových částí těla (brada, nadočnicové oblouky, nos, prsty). Dalšími hormony uplatňuje podvěsek mozkový svoji řídicí a regulační funkci pro činnost dalších žláz s vnitřní sekrecí.
Štítná žláza
Je uložena po obou stranách hrtanu při štítné chrupavce. Její hormony ovlivňují rychlost přeměny látkové a uvolňování energie. Pro její činnost je nezbytný jód.
Příštítná tělíska
Jsou nejčastěji zavzata do zadního okraje laloků štítné žlázy. Podílejí se na udržování hladiny vápníku v krevní plasmě.
Nadledviny
Jsou uloženy u horního pólu ledvin. Produkují dva druhy hormonů. Hormony kůry nadledvin ovlivňují metabolismus cukrů a bílkovin a metabolismus sodíku. Hormony dřeně pomáhají organismu k vyrovnání se stresovými situacemi.
Slinivka břišní
Má v sobě uloženy ostrůvky buněk produkujících inzulín, který se podílí na udržování stálé hladiny krevního cukru.
Vaječníky a varlata
Produkují hormony ovlivňující reprodukční proces a podmiňují vývoj druhotných pohlavních znaků.