Záchrana tonoucího: Co se můžeš naučit?

Pokud chceš zachraňovat na vodě, vyhledej si některou z poboček Vodní záchranné služby ČČK a zjisti, jestli se k nim můžeš přidat. Pochopitelně musíš umět dobře plavat. Existuje ale několik technik a triků, které si můžeš nacvičit sám. Pozor, nacvičuj vždy tam, kde to znáš, a pod dohledem dospělého.

zachran
Maldives.  Teenager has a rest on turquoise transparent water of ocean

Hvězdička

Tuhle jednoduchou techniku zvládnou i batolata. Slouží k sebezáchraně, když ti při plavání docházejí síly, ztratil ses nebo máš jiný problém. Lehni si na hladinu obličejem nahoru a roztáhni ruce i nohy. Tvoje tělo vytvoří tvar hvězdy, jen obličej máš nad vodou. Chvíli trvá, než se tuto techniku naučíš, ale může ti být velmi užitečná. Ve spolupráci s rodiči ji můžeš naučit i mladší sourozence, kterým může zachránit život třeba při pádu do bazénu.

Šlapání vody

Technika používaná při vodní záchraně. Stojíš svisle ve vodě a šlapáním vody udržuješ hlavu nad hladinou. Používá se při záchraně tonoucího, když musíš chvíli čekat, rozmýšlíš se a podobně.

Hod pomůckou na cíl

Vyrob si házecí pomůcku. Použij starý míč (raději nějaký těžší), který dáš do síťovky a přivážeš na lano. Trénuj s touto improvizovanou záchrannou pomůckou hod na cíl na různé vzdálenosti, a to jak na klidné vodě, tak v proudu, ve větru a za různých podmínek.

Pólistický kraul

Nejrychlejší plavecký styl pro přiblížení k tonoucímu plaveš stejně jako normální kraul, jen hlavu držíš celou dobu nad hladinou. Tento způsob plavání je rychlejší než prsa. Hlava nad hladinou zůstává proto, abys měl oční kontakt s tonoucím.

Co je co?

Házečka – sáček naplněný lanem, který se používá jako záchranná pomůcka

Páteřní deska – něco jako nosítka, která použijeme pro vytažení z vody a fixaci páteře

Neopren – oblek ze speciálního materiálu používaný k potápění

Šnorchl – trubka směřující do úst potápěče, která umožní dýchání těsně pod hladinou

Tlaková lahev – lahev naplněná vzduchem určená k potápění

Bomba – to, co dostanete, pokud nesprávně označíte tlakovou lahev

Víte, jak při záchraně tonoucího zůstat v bezpečí?

Zjistěte to ZDE