Záchrana tonoucího: Jak se vlastně lidé topí?

Tonutí není záležitost pár vteřin. Určitě jste někdy viděli kamaráda, který se jen trochu „nalokal“ vody v bazénu a nikdo mu první pomoc neposkytoval. Co se tedy děje v našem těle, pokud se ocitneme pod vodou? A kdy to začíná být opravdu nebezpečné?

zachran
jak-se-lide-topi

1. Naše tělo se brání

Když se plavci dostane do úst nebo nosu trochu vody, začnou fungovat základní reflexy. Příklopka hrtanová uzavře dýchací cesty podobně, jako se tomu děje při polykání. Pokud se v tuto chvíli plavec dostane nad hladinu, většinou se sám nadechne a přebytečnou vodu vykašle. Pokud však zůstane pod hladinou, dostává se mu do dýchacích cest více a více vody. V této chvíli bývá tonoucí pro zachránce nejnebezpečnější, protože bojuje o život.

2. Voda v plicích

Když první fáze trvá delší dobu, upadá tonoucí do bezvědomí. Jak víme, bezvědomí je provázeno uvolněním svalového napětí. Příklopka hrtanová se tedy uvolní, a pokud je hlava tonoucího pod hladinou, do jeho plic vniká voda. Pro první pomoc v této fázi je důležité rychle provedené umělé dýchání. Díky němu se může rychle obnovit dýchání tonoucího. V této fázi už je ale důležité lékařské ošetření tonoucího. V jeho plicích se totiž nachází voda. Sladká voda se vstřebává z plic do těla, slaná voda zařídí, že se voda z těla dostává do plic. Obě varianty jsou pro tonoucího nebezpečné, lékaři si s nimi dokáží většinou poradit, ale pobyt v nemocnici bude nezbytný.

3. Hluboké bezvědomí

Když nebyl tonoucí zachráněn v předchozích fázích, upadá do hlubokého bezvědomí. V tuto chvíli je nutné mu poskytnout resuscitaci, a to i s umělým dýcháním.

4. Zástava srdce

Po několika minutách bez dechu dochází k zástavě srdce. První pomoc musí obsahovat umělé dýchání, srdeční masáž, a pokud je k dispozici, je vhodné použít automatizovaný externí defibrilátor. O záchraně tonoucího ve všech fázích rozhoduje včasné zahájení resuscitace. Čím dříve je zahájena, tím lépe pro tonoucího.

Tonoucího vždy resuscituj s použitím umělého dýchání. Čím dříve je zahájeno, tím větší šanci má na záchranu.

Tiché tonutí

Ve filmech je tonoucí většinou znázorněn tak, že mává rukama nad hladinou a křičí o pomoc. Ve skutečnosti k tomu tonoucí většinou nemá dostatek energie.

Jak tedy poznáme tonoucího?

  • nereaguje na oslovení (zavoláte na něj jménem a není schopen odpovědět)
  • má nekoordinované pohyby (pohybuje se trhaně)
  • často mívá hlavu pod vodou

V akvaparku se začal topit chlapec v bazénu plném lidí, protože si nikdo nevšiml, že dítě si jen nehraje, ale opravdu mu docházejí síly. Po několika minutách, když už byl chlapec v bezvědomí, si jej naštěstí všimla jedna z návštěvnic a všechno dobře dopadlo.

Tonoucí je tichý a nemává rukama ve vzduchu.

Suché tonutí

Speciálním případem tonutí je takzvané suché tonutí. Tonoucímu vnikne do úst trochu vody, ta způsobí uzavření hrtanové štěrbiny a tonoucí se udusí, ačkoli má už hlavu nad hladinou a v plicích žádnou vodu nemá. K tomuto nepříliš častému jevu stačí malé množství (několik lžic) vody. Rychle provedený umělý vdech může v takovém případě zachránit život během vteřiny.

Víte, jak zachránit kamaráda, který se topí?

Zjistěte to ZDE