Záchrana tonoucího: Vlastní bezpečnost

Jen si to představte… Maminka se dvěma dětmi se loni v říjnu procházela podél Labe. Starší dítě, které jelo na odrážedle, ztratilo rovnováhu a sjelo do řeky. Maminka, která neuměla plavat, okamžitě pro dítě skočila. Jenže kočárek, který nechala stát na cestě, se rozjel a spadl do vody také. Naštěstí si celé situace všiml muž, který šel kolem. Pomohl mamince obě děti vytáhnout. Přivolaná záchranná služba si pak všechny odvezla, děti i maminka byli v pořádku, jen trochu podchlazení. Tento případ dopadl dobře. Ne vždy to tak ale skončí. V České republice se ročně utopí kolem 200 lidí a jsou mezi nimi i děti. Zkusíme si něco říci o tom, jak postupovat, když se někdo topí.

zachran
young man sinking into the sea

Vlastní bezpečnost je nejdůležitější

U první pomoci je zásadou číslo jedna vždy dbát na vlastní bezpečnost. Učíme se před zásahem rozhlédnout a posoudit, jestli je situace přehledná a bezpečná pro zachránce. Při záchraně ve vodě to platí dvojnásob. Je potřeba vyhodnotit, jestli v této chvíli máme dostatek sil a dovedností a dokážeme tonoucího bezpečně vytáhnout.

Následující případ se stal v létě na řece Blanici. U jezu se koupala skupinka dětí a dospělých. Dvě děti hupsly do vody a začaly se topit. Během chvilky pro ně skočili dospělý muž a žena. Jenže bohužel proud byl v místě tak silný, že i oba dospělí museli bojovat s proudem a topili se také. Na pomoc přiběhl voják, který pracoval na nedalekém poli. Zajistil se lanem a skočil do řeky. Podařilo se mu zachránit obě děti a ženu. Muže proud unášel dál po řece. Zachránci jej sice vytáhli a pokusili se resuscitovat, ale bohužel nebyli úspěšní.

Tento případ vůbec není ojedinělý. Výborně však ukazuje, proč je vždy nutné dobře zvážit své možnosti a schopnosti. Leckdy slabší plavec pomůže nejvíc tím, že přivolá pomoc, podá nějakou záchrannou pomůcku nebo doběhne pro někoho schopnějšího. Může tak zachránit život tonoucího, a navíc neztratit život svůj.

Zvaž svoje možnosti a nevrhej se do vln bezhlavě.

Víte, jak to vypadá, když se člověk topí?

Zjistěte to ZDE