Nebuď mrtvý po MRTVICI

Mrtvice. Už to samotné slovo navodí pocit něco velmi nepříjemného. Něčeho, co se dá jen těžko přežít. Proč tak naši předkové začali říkat tomuto stavu, je asi jasné. Vypadalo to, jako by na člověk sáhla smrtka.

fjkdsjf
MRI of the blood vessels in the brain and cerebrovascular disease or or hemorrhagic stroke. brain stroke x-ray image.

Co je mrtvice?

Mrtvice se správně jmenuje cévní mozková příhoda a dnes už víme, jak k ní dochází. Lidská krev může obsahovat kousky sražené krve (nazývané tromby), které putují naším krevním oběhem. Pokud některá taková částečka dopluje do cévy, která je pro ni příliš úzká, tuto cévu zatarasí, ucpe a krev nemůže dál proudit. Když tento stav nastane v mozku, nazýváme ho cévní mozkovou příhodou, lidově mrtvicí.

Existuje i druhá varianta, kdy některá céva v mozku praskne. Pro první pomoc se nedá rozlišit, o který z těchto případů se jedná – a ani to vědět nepotřebujeme. Výsledek je ten, že některá část mozku nedostává krev a přestává pracovat. Příznaky budou hodně různé podle toho, která část mozku byla zasažena. Stejně tak budou různě závažné podle toho, jestli je ucpaná velká céva, nebo jen některá malinká.

Jak to vypadá?

Pro určení, že se jedná o mrtvici, se používá metodika FAST. Slovo FAST je z angličtiny a znamená „rychle“. Mělo by nám to připomenout, že pokud máme podezření na mrtvici, měli bychom pracovat rychle.

FAST
=
FACE
ARMS
SPEECH
TIME

  • FACE je obličej. Při mrtvici je časté ochrnutí některé části obličeje. Například povislý koutek úst, nefunkční oční víčko a podobně. Vyzveme pacienta, aby se usmál, pokud má mrtvici, je možné, že se usmívá nesymetricky, každou půlkou obličeje jinak.
  • ARMS čili paže. Příznakem je ochrnutí jedné horní končetiny. Vyzveme pacienta, aby předpažil obě ruce. Při mrtvici jednu z rukou nepředpaží, nebo ji neudrží před sebou, padá mu a on ji musí „dorovnávat“.
  • SPEECH je řeč. Při mrtvici dochází k poruchám řeči. Pacient nemůže mluvit, má problémy s výslovností, nebo odpovídá, ale úplně na jiné otázky. Vyzveme jej, aby po nás opakoval jednoduchou větu.
  • TIME je čas. Znamená, že změna nastala náhle. Každý asi znáte někoho, kdo má problémy s výslovností odjakživa, nebo kdo nepředpaží ruku, protože se mu pořádně nezahojila po zlomenině. Při mrtvici se příznak objeví náhle, v kteroukoli část dne nebo noci.

Při vyšetření podle metody FAST tedy požádáme pacienta, aby se usmál, aby předpažil ruce a opakoval větu. Pokud jeden z úkolů nedokáže splnit, máme podezření na mrtvici.

TIP!

Koukněte na video, které názorně a zábavně ukazuje metodu FAST (jen záchranku v Česku volejte na číslo 155).

Co s tím?

Pokud máme podezření na mrtvici, měli bychom jednat rychle (FAST). Celý problém doma nevyřešíme, proto voláme záchrannou službu a do jejího příjezdu se o pacienta postaráme. Měl by zůstat v klidu, v bezpečné poloze a neměl by se namáhat. Sledujeme jeho stav a reagujeme na případné změny. Existuje reálné nebezpečí, že pacient upadne do bezvědomí, a dokonce přestane dýchat. V takovém případě postupujeme jako u každého jiného bezvědomí.

Vyzkoušej si, jestli nemáš mrtvici

Při podezření na otřes mozku nebo mrtvici nás v nemocnici vyšetří specialista – neurolog. Několik částí z vyšetření si můžete vyzkoušet.

1.

Stojíš rovně a rozpažíš obě ruce. Zavřeš oči a úkolem je dotknout se špičky svého nosu ukazovákem jedné a pak druhé ruky.

2.

Sedíš na židli a jednu nohu si přehodíš přes druhou. Lékař uhodí speciálním kladívkem do horní části bérce těsně pod čéškou. Pokud je vše provedeno správně, dolní končetina „vykopne“ dopředu.

3.

Ležíš na zádech se zavřenýma očima. Patou jedné nohy se dotkneš svého kolene a sjedeš po bérci až k nártu.

4.

Vyplázneš jazyk (překvapivě u různých onemocnění či stavů mozku nejsou pacienti schopni vypláznout jazyk rovně před sebe).

5.

Lékař před tebou pohybuje nějakým předmětem vodorovně a poté svisle (do kříže). Máš zakázáno pohybovat hlavou (držíš si ukazovákem bradu). Lékař hodnotí, zda sleduješ předmět dostatečně rychle a plynule.