Transport poraněných

Poraněného či postiženého je lepší nechat na místě a nikam nepřesunovat. Nikdy nevíš, jestli nemá další poranění, která by se transportem mohla zhoršit. V nutných případech je ale potřeba přesunout jej do jiného místa. K tomu slouží techniky transportu poraněných.

Nesení na nosítkách

Doprovod

Použiješ při lehčích poraněních hlavy, horních a dolních končetin v případě, že postižený je schopný jít sám. Přidržuješ ho, aby nedošlo k pádu při náhlém zhoršení jeho stavu.

Rautekův manévr

Využívá tažení, nikoli nesení. Tím pádem na krátkou vzdálenost zvládneš odtáhnout člověka, který váží podobně jako ty. Stoupneš si za něj a prostrčíš mu svoje ruce do podpaží, uchopíš ho za předloktí a postupuješ pozadu. Rautekův manévr je vhodný pro vytažení z auta.

Rautekův manévr ve dvou

Pokud ti pomůže kamarád, postupujete dopředu a kamarád vezme dolní končetiny postiženého. Půjde vám to lépe, ale i tak jde o transport vhodný pouze na krátkou vzdálenost.

Nesení na stoličce

Použijete pro postiženého při vědomí, který nemůže došlápnout na některou z dolních končetin. Ze šátku spojíte kroužek, do kterého provléknete svoje ruce, a druhou rukou se chytíte za ramena. Postižený se vás pak chytí za ramena.

Nesení na nosítkách

Můžeš využít i pro postiženého v bezvědomí. V takovém případě by ležel v zotavovací poloze. Pozor, nosítka musí být dost pevná a trvanlivá. Postiženého nesete vždy nohama napřed a opatrně.

Vyber z následujících situací ty, kdy budeš postiženého transportovat.

1

Při horolezecké výpravě v Českém ráji povolila pod jedním z horolezců skoba. Zřítil se dolů na zem, kde zůstal ležet. Záchranná služba je na cestě.

2

Devadesátiletý muž je již několik let upoutaný na lůžko. Před chvílí byl vydán pokyn k evakuaci všech obyvatel kvůli blížící se povodni, povodeň přijde dříve než hasiči.

3

Osmdesátiletá žena v rodinném domku náhle ochrnula na jednu polovinu těla. Není schopná zřetelně mluvit, je při vědomí a vnímá. Nachází se v 1. patře domu bez výtahu. Záchranná služba je na cestě.

4

Dívka po pádu z kola skončila v rušné křižovatce. Je při vědomí, cítí bolest v pravém předloktí, na předloktí je vidět deformace (ohnutí v nepřirozeném úhlu). Po pádu sama vstala.

5

Muž po dopravní nehodě zůstal sedět v autě, je připoutaný, je při vědomí, cítí se slabý a neví, jestli jej bolí ještě něco dalšího kromě hlavy. Na hlavě má tržnou ránu, krvácí jen mírně.

6

Dívka, 10 let, je na návštěvě u tety. Je alergická na arašídy a bohužel snědla čokoládu, která je obsahovala. V tuto chvíli nemá u sebe léky. Ty zůstaly doma, což je ve městě vzdáleném asi 20 km.

2, 4