Mozečku, otřes se!

Lidský mozek je sice zabalený v mozkových plenách a zalitý mozkomíšním mokem, jenže i ta nejlepší ochrana může někdy selhat. A v takových situacích dochází k úrazům hlavy. Jedním z nejčastějších je otřes mozku.

fjkdsjf
mozecku_otes_se

Jak se to stane?

K otřesu mozku dochází při prudkých nárazech na hlavu, ale i při pádech na jiné části těla. V takové chvíli se stane, že ochranné obaly mozku nedokáží zabránit tomu, aby mozek narazil do vnitřní stěny lebky. Mozek při nárazu není poškozen, ale okamžitě nás upozorní, že jsme se k němu chovali ošklivě.

Jaké jsou příznaky?

Prvním příznakem otřesu mozku je krátkodobé bezvědomí. Někdy trvá opravdu jen několik sekund. Po probuzení je pacient zmatený, dezorientovaný, nepamatuje si na okolnosti úrazu. Často mu bývá špatně od žaludku, může zvracet, bolí ho hlava a je unavený.

Co s tím?

První pomoc v případě otřesu mozku není nic složitého. Zraněného necháme v poloze, jaká mu vyhovuje. Je důležité, aby poloha byla pro pacienta bezpečná (aby nikam nespadl), proto se nejčastěji nechává vleže na zádech s podloženou hlavou. Důležitým krokem je zavolání záchranné služby. Otřes mozku totiž vyžaduje vyšetření v nemocnici, aby se zjistilo, zda není komplikovaný nějakou zlomeninou kostí lebky nebo zda nedochází k vnitřnímu krvácení do mozku. Do příjezdu záchranné služby pacienta sledujeme, nenecháme jej usnout a zajistíme jeho celkovou pohodu – teplo, klid, žádnou námahu. Komplikací v případě úrazu hlavy by bylo bezvědomí. V takovém případě postupujeme jako u každého jiného bezvědomí.

Zeptej se správně!

Při vyšetření pacienta s podezřením na otřes mozku klademe nejlépe tzv. otevřené otázky. To jsou ty, na které se odpovídá více slovy. Nevhodné jsou uzavřené otázky, tedy ty, na které se odpovídá ano/ne. Také nás zajímá konkrétní situace na místě a potřebujeme se dozvědět co nejvíc informací. Správné otázky při rozhovoru s člověkem, u kterého máme podezření na otřes mozku mohou vypadat například takto:

  • Jak se cítíš?
  • Co se stalo?
  • Co tě bolí?
  • Co jsi dělal, než ses tady ocitnul na zemi?