Fenomén jménem sport

Ve škole, po škole, na prázdninách, s rodiči i kamarády… Se sportem se určitě potkáváš všude, kam se hneš. Neuškodí proto, když si znalosti o pohybu ještě o chlup rozšíříš. Pojďme na to!

_sport-fenomen

O co vlastně běží

Špetka teorie do začátku: slovo sport pochází ze starého anglosaského výrazu disport, které znamenalo legraci a útěk od povinností k zábavě. Dnes tím slovem označujeme fyzickou aktivitu, která podléhá nějakým pravidlům. Nemusí být přímo psaná, stačí, že o nich vědí všichni hráči. Důležité také je, aby se výsledky daly poměřit se soupeři, buď mezi jednotlivci, nebo s celými týmy.

Další specifikace říká, že ve sportu se používá víc svalstvo nežli mozek. Proto na olympiádě nenajdeš počítačové nebo deskové hry. Výjimkou jsou pouze poker nebo šachy, i když ani v těchto případech odborníci často nejsou zajedno – je to ještě vůbec sport?

Profíci a amatéři

Sportu se dá věnovat na třech úrovních: profesionálně, poloprofesionálně a amatérsky. Poslední skupina je asi nejrozšířenější a nejsvobodnější. Nesvazují ji žádné poroty nebo žebříčky, a dokonce ani finance. Na laické úrovni je sport lehce dostupný i těm, kteří nemají peněz nazbyt. Na to, abys vyběhl z bytu, nemusíš mít tenisky za tisíce. Prostě stačí, aby tě to bavilo.

Poloprofesionálové to pak už mají trochu složitější. Musí pravidelně cvičit a trénovat, aby dokázali uspět na závodech. Často jsou součástí nějaké organizace nebo spolku, který jim účast v soutěžích umožňuje. Bývají také odměňováni, někdy medailemi, jindy i hmotnými dárky. A když se mezi nimi náhodou najde nějaký zázračný talent, otevírá se mu cesta mezi opravdové profíky.

Profesionálních sportovců je tuze málo. Aby ne! Jsou to ti nejlepší z nejlepších. Jde o lidi, kteří sportu zasvětili celý život a vydělávají si jím na živobytí – často nemalé peníze. Zisk je ale vykoupený těžkou dřinou: ti nejslavnější často nemají žádný osobní život, protože veškerý čas tráví buď tréninkem, nebo na cestách mezi turnaji. Mnohdy nám slouží nejen za fyzické, ale i mravní vzory, ovlivňují módní svět, kulturu, a dokonce i politiku. Zkrátka praví influenceři, jak by se dnes řeklo.

Fenomén olympiáda

Kde se všichni profíci setkávají? Přece na olympiádě! Tedy, existuje samozřejmě spousta jiných her a mistrovství, ale žádné jiné nepřitahuje tolik pozornosti jako právě olympijské hry. A právem. Utkávají se na nich národy z celého širého světa, většinou i navzdory napjatým vztahům a potyčkám mezi nimi. Jsou velmi důležitým symbolem míru, tolerance a světové sounáležitosti. S tímto poselstvím byly v roce 1896 obnoveny a platí to dodnes.

Olympijské kruhy v kostce

Letní i zimní olympijské hry se konají jednou za 4 roky.


Letní se pořádají od roku 1896, zimní od roku 1924.


Až do roku 1992 se konaly vždy ve stejný rok, teď jsou termíny posunuty tak, aby se po dvou letech vystřídaly.


Samostatně se hraje šachová olympiáda, ale i ta je v rámci organizace součástí olympijských her.


V těsném závěsu za klasickou olympiádou se vždy konají paralympijské hry, kde se utkávají sportovci s trvalým tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením.


Od roku 2010 se přidaly i letní olympijské hry mládeže, od roku 2012 také zimní olympijské hry mládeže.


Největším olympijským symbolem jsou barevné kruhy. Je jich pět. Představují pět obydlených kontinentů spojených olympijskou myšlenkou, barvy jsou součástí vlajek všech států, které se do novodobých her zapojily.


Spousta lidí si myslí, že každý kruh zastupuje jednotlivý kontinent, ale není tomu tak.


Zvolené pořadatelské město olympijských her má jednou provždy právo na přídomek olympijské.