Jaké to je, zachránit život?

Bylo pár dnů před Vánocemi, noc. Kamil Kulhánek se vracel domů z práce, když na silnici před sebou uviděl hrozivě vyhlížející nehodu. Neváhal ani vteřinu a okamžitě vyrazil na pomoc. I když to nerad slyší, pro nás je hrdina. A pro zachráněného řidiče určitě taky!

_kulhanek6

Co přesně jste ze svého auta viděl a jak rychle jste se musel rozhodnout, že zastavíte a pomůžete?
Byla tma, takže toho nebylo moc poznat. Nejdřív jsem zahlédl kouř, který ale z dálky vypadal jako mlha, tak jsem tomu nevěnoval pozornost. Až když jsem přijel blíž, uviděl jsem dodávku napasovanou v kamionu, hromadu kouře a plameny. Rozhodnutí pak bylo rychlé.

Říkáte, že auto začínalo hořet. To se vám jistě hodilo, že doma ve Volarech působíte jako dobrovolný hasič... Jak jste postupoval?
Když jsem přijel na místo nehody, dodávka už hořela, jak vnitřek, tak spodek auta. Sice ne moc, ale už to bylo v menších plamenech. Ve svém autě vozím hasicí přístroj, ale jen malý, takže nebylo dost náplně k uhašení celé dodávky. Hodila se tedy i voda a limonáda, co jsme měli normálně na pití.

Byli na místě nějací zranění?
Když jsem přiběhl k nehodě, hned jsem si všiml zaklíněného řidiče. Byl v šoku, že mu hoří dodávka a on je v ní. Působil bezmocně a nemohl se dostat ven.

Snažil jste se ho vytáhnout, nebo jste to raději nechal na profesionálních záchranářích?
Nejdřív jsme se s kolegou Ondřejem snažili dostat řidiče ven z auta, protože stále hořelo a my už neměli čím hasit. Byl tam opravdu hodně zaklíněný, předek auta ho zatlačil do sedačky. Navíc to byl hodně mohutný chlap, takže bylo obtížné s ním vůbec pohnout. Bylo jasné, že na to sami nestačíme, takže jsme se hlavně snažili zabránit šíření plamenů. Naštěstí se k nám přidali další řidiči kamionů a až s jejich pomocí se povedlo zraněného doslova vytrhnout násilím ven z auta. Ale stále tam zůstal zaklíněný nohou, kterou nakonec museli vystříhat až hasiči.

Udělal byste dnes něco jinak?
Je těžké říct, jestli bych udělal něco jinak. Celé se to semlelo hrozně rychle. Možná bych se snažil dostat k řidiči ještě dřív.

Ještě jsme neřekli, že nehoda se stala v Německu. Byla to nějaká komplikace?
Určitě to komplikace byla, hlavně v domluvě. Když už se tvořila kolona a přibíhali řidiči kamionů, tak každý mluvil jiným jazykem, a tudíž jsme nebyli schopni se hned domluvit.

Zastavili i další řidiči?
Spousta řidičů osobních automobilů projela kolem. A ještě si drze stáhli okénka a koukali, jak se marně snažíme vytáhnout zraněného z hořící dodávky. Až pak přiběhli na pomoc kolegové z kamionů.

Co byste vzkázal těm, kteří projížděli kolem a nezastavili?
Co bych jim vzkázal? Asi to, že až jednou budou v podobné situaci, jako byl řidič havarované dodávky, ať nečekají pomoc, když ji sami nedokázali poskytnout.

Lidé se často obávají, že by u nehody nepřekonali strach a neuměli by pomoci. Máte pro ně nějakou radu, jak se strachu zbavit?
Strach je nepřítel, který vás vyřadí ze hry. Na to není žádná rada. Jak se říká, kdo se bojí, nesmí do lesa. Buď ten strach překonáte a pomůžete, nebo budete celý život schovaní pod dekou a budete si říkat, jaký jste srab.

Byla to vaše první zkušenost s pomáháním u nehody?
Když nebudu počítat práci u dobrovolných hasičů a výjezdové jednotky, tak ano, tohle bylo úplně poprvé.

Nasadil jste vlastní život, dokonce jste skončil v nemocnici. Udělal byste to znovu?
Ano, udělal. V tu chvíli mě nějak ani nenapadlo, že by se mi mohlo něco stát.

Informace o vašem činu se téměř hned objevila na sociálních sítích, a dokonce jste byl v novinách. Cítíte se jako hrdina?
Ne, necítím, i když mi každý psal a i říkal, že jsem hrdina. Já si to ale nemyslím, dělal jsem jen to, co jsem musel.

Jste v kontaktu s mužem, kterému jste zachránil život? Poděkoval vám?
Bohužel v kontaktu nejsme, byl to Španěl nebo možná Polák, vlastně ani nevím. Snad to s ním dopadlo dobře, když jsem jel do nemocnice, tak žil. Dál jsem to nezjišťoval.

Získal jste za svůj čin nějaké „oficiální“ ocenění?
Z Německa mi přišel děkovný dopis za záchranu řidiče.

Vraťme se k tomu, že jste dobrovolný hasič. Máte i dětský hasičský oddíl?
Ano, máme. A už od dětství se snažíme malé hasiče učit to, co mě učili moji vedoucí Stanislav Štumbauer a Vladimír Šimek, když jsem byl ještě kluk.

Můžete dát i dětem a teenagerům nějakou dobrou radu do života, co se týká bezpečnosti na silnicích?
Těch rad by byla spousta, vzhledem k tomu, že pracuji jako profesionální řidič mezinárodní kamionové dopravy. Ale určitě ta nejdůležitější je, že ALKOHOL za volant nepatří a RYCHLOST z tebe frajera neudělá.