Kdybych já byl youtuberem

Řekl bys, že i samotný YouTube je teenager? Založili ho v roce 2005, takže dnes by oslavil hezké třináctiny. V tomhle věku většina náctiletých, ale i mnohem mladších dětí na populárním serveru kouká hlavně na vlogery. A řada z nich sní o tom, že jednou taky prorazí s vlastním kanálem.

Miliony zhlédnutí

První české hvězdy Youtube začaly přidávat videa kolem roku 2012. V tomhle roce při hraní Minecraftu nebo League of Legends začínal třeba Jirka Král. Dnes už je vlogerů nepočítaně a točí o všem možném.

Kromě her vedou zábavná videa, pranky a parodie. Jedno takové bylo vůbec nejúspěšnějším videem loňska. Možná jste uhodli, že jde o Kovyho verzi Despacita. To má dnes přes osm milionů zhlédnutí, což je o vlásek víc než tři čtvrtiny Česka. Hned za Kovym se umístil Jmenuju se Martin s „Kdyby byly písničky v realitě“, to má asi čtyři miliony zhlédnutí. Na třetím místě skončil Hendysův Český Hello Neighbor Song!

Čtyři youtubeři a jejich prázdninové karamboly

Tisíce dětí a teenagerů by se chtěly stát idoly sociálních sítí. Ale bez všech těch zhlédnutí, lajků a komentářů jsou i youtubeři normální lidé, které trápí stejné problémy. Také oni mají čas od času chřipku nebo si narazí koleno. Několika z nich jsme se schválně zeptali v anketě.

Nicole Ehrenbergerovou nemusíme představovat. Se sestrou Luckou dobyly jako Cup of Style pořádný kus českého internetu. Radí o módě, cestování i životním stylu. Na líčení se specializuje i bojovnice za růžovou Any na svém do detailů vyšperkovaném kanále NotSoFunnyAny.

Doménou Vládi Kadlece alias Vladavideos jsou pranky a vtipné komentáře ke všemu, co se šustne. Třeba k nové řadě Superstar. Superhvězdou je i jeho zlatý retrívr Vodopád, který se na Youtube objevuje od štěňátka. Pan Blazer je zase přeborník na triky, někdy si na ně vezme snowboard, kolo nebo skate. A to nemusí být vždycky stoprocentně bezpečné. Ale to ti v anketě povypráví sám.

Nicole Ehrenbergerová, Cup of Style

Nicole Ehrenbergerová, Cup of Style

Youtube: www.youtube.com/Acupofstyle

1) Měla jsi ty (nebo sestra) někdy nějaký letní úraz? 
My s Luckou máme obě docela slušný pud sebezáchovy, jsme na sebe dost opatrné. Snažíme se každou situaci, která by mohla být riskantní, brát s respektem. Úplně se tomu vyhnout ale taky nejde, proto jsme byly kolikrát plné modřin a škrábanců. Úraz, který si pamatuji nejvíc, byly přetrhané vazy na noze. Stalo se to ségře, když jsme společně s kamarády hrály fotbal a ona zakopla – o moji nohu!

2) Co bys před prázdninami vzkázala svým followerům?
Nedělejte zbytečně blbosti! Užijte si léto, ale buďte na sebe opatrní.

3) Znáš Český červený kříž?
Jasně, na základní škole jsem měla kamarádku, která do Červeného kříže aktivně chodila. Několikrát nás vyděsila její namaskovaná umělá zranění, se kterými přišla do školy, když v ČČK simulovala úraz. Když nám mohlo být tak jedenáct, šly jsme spolu po ulici a najednou nás zastavila starší paní s tím, že má epileptický záchvat a potřebuje zavolat sanitku. Já jsem se ujala telefonování, zatímco moje kamarádka jí hned poskytla pomoc. Překvapily mě tenkrát dvě věci, zaprvé jak rychle byla sanitka na místě, a zadruhé že během té chvíle prošlo kolem tak 30 lidí a pomohla nám jen jedna žena.

Anežka Chudlíková, NotSoFunnyAny

Anežka Chudlíková, NotSoFunnyAny

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQiZSRasyGtkTqS-RbEVagA/featured?view_as=subscriber

Instagram: @notsofunnyany

1) Potkal tě někdy pořádný prázdninový karambol? 
O prázdninách jsme s kamarády blbli a užívali si volno asi jako každý a samozřejmě si vždycky někdo nabil. Od odřených kolen až po zlomeniny. Já jsem měla štěstí a vyhnulo se mi to, ale snad každé prázdniny si kolem mě někdo něco zlomil. Hodně úrazů bylo i na táborech.

2) Jaký je tvůj letní vzkaz pro followery?
Užít si prázdniny, ale zároveň se nepřecenit. Když cítíš, že je něco nad tvé síly, tak to nedělej, jen abys vypadal(a) cool před kámošema. Je vždy tenká hranice, kdy si můžeš něco udělat. Pak budeš akorát zbytek prázdnin ležet a uzdravovat se doma.

3) Co ty a Český červený kříž? Víš, jak poskytnout první pomoc?
Červený kříž samozřejmě znám. Můj bratr je tam dokonce aktivní dobrovolník a sám učí děti první pomoc. Hodně ho to baví a je krásné, že takto rozšiřuje povědomí o první pomoci mezi dětmi a teenagery.

Pavel Paradýs, panblazer

Pavel Paradýs, panblazer

twitter.com/panblazer

instagram.com/panblazer

1) Ty máš za sebou ošklivý sportovní pád. Co přesně se stalo? 
Měl jsem na základce odpoledku a vzal jsem si BMX (takové to freestylové malé kolo, kterému spousta lidí rádo přezdívá dětské kolo) a vyrazil s kámošem do místního skateparku, asi 100 metrů od školy. Myslel jsem si, že se mi nic nemůže stát. Jezdil jsem v tu dobu bez helmy, i když mi všichni říkali, ať si ji beru (rodiče mě bez ní ani nechtěli pouštět ven, ale já si ji kus od domu vždycky sundal). Tenkrát při té odpoledce to pro mě byl dost velký šok. Zkoušel jsem nové triky a jednu věc, kterou jsem měl už fakt zmáknutou, jsem tentokrát nějak nevychytal. Měl jsem taky sjeté pláště, a když se ty dvě věci daly dohromady, kolo se mi smeklo. Jak to dopadlo, nebo spíš jak jsem dopadl já? Špatně. Spadl jsem přímo na hlavu a ležel nějakou chvilku v bezvědomí. Naštěstí tam byl můj kamarád, který se o mě postaral. Potom už ani moc nevím, co se dělo. Ale od té doby jsem bez helmy nevyjel.

2) Takže vzkaz pro tvé followery je asi jasný… 
Takové ty klasické řeči, co nám povídají babičky a maminky a my si myslíme, že je to totální banalita, protože jsme trochu superhrdinové a máme za to, že nám se nic stát nemůže… Ty bychom měli respektovat, protože superhrdinové nejsme a stát se může cokoli.

3) A dokázal bys zachránit zraněného kamaráda? 
Myslím, že první pomoc bych poskytnout zvládl. Byl jsem jednou na nějakém kurzu a teď jsem měl první pomoc i v autoškole, tak jsem si to zase trochu oživil.

Vláďa Kadlec, Vladavideos

Vláďa Kadlec, Vladavideos

INSTAGRAM: http://instagram.com/vladavideos

TWITTER: https://twitter.com/videosvlada

YouTube: https://YouTube.com/VladaVideos

1) Vybavíš si nějaký úraz z dětství? Mně osobně se nikdy nic nestalo, protože jsem na sebe opatrný. Ale viděl jsem, jak si můj kamarád zlomil ruku, a nic příjemného to nebylo, takže neskákejte z houpačky. Maximálně jsem jako malý spadl z kola, jinak nic vážného.

2) Tvoje prázdninová výzva followerům?
Hlavně na sebe dávejte pozor, protože zdraví je to nejdůležitější, co máme. A užijte si prázdniny, jak nejvíc to jde. Jen nepadejte z houpačky jako můj kámoš.

3) Umíš poskytnout první pomoc a znáš Český červený kříž?
To je jasné, kdo by ho neznal. První pomoc jsem se učil na základní škole a přijde mi, že je to ta nejpodstatnější věc, kterou se mají děti ve škole naučit.