Lukáš Kozel: Pro cyklistu letěl vrtulník

Dva kamarádi, Lukáš a Jakub, jeli v pohodě na kolech domů z posilovny a během okamžiku bylo všechno jinak. Stačila chvilka nepozornosti a dvěma klukům se život obrátil naruby.

_Lukas

Loni v létě jsi zachránil život kamarádovi Jakubovi. Co přesně se stalo?
Jakub jel se mnou na kole. Jeli jsme přes jednu uličku, kde byl asfalt. Jenomže tam kousek chyběl a byl tam štěrk. Kolo se mu smeklo a spadl. Bylo to ještě ke všemu v rychlosti. Spadnul a udeřil se hlavou o patník. Když jsem se otočil, odložil kolo a doběhl za ním, tak ležel, klepal se, obracel oči a nekomunikoval.

Jak jsi mu pomohl, jak jsi krok za krokem postupoval?
Když jsem viděl, že má na sobě kolo a klepe se, kolo jsem z něj sundal a podíval se mu do pusy. Měl zapadlý jazyk. Vytáhnul jsem ho a zavolal záchranku. Pokračoval jsem podle jejich pokynů. Hlavní bylo kontrolovat jestli dýchá a je při vědomí. Ještě si vzpomínám, že jsem mu dal pod hlavu svůj batoh, aby ji neměl na asfaltu.

Měl jsi strach, nebo se ti povedlo zachovat klid a pomáhal jsi s čistou hlavou?
Měl jsem hrozný strach. Asi se ani nedá říct, že jsem zachoval klid, protože jsem se z toho na místě rozbrečel strachy. Ale to mi nezabránilo, abych udělal vše, co bylo v mých silách pro to, aby Jakub přežil.

Zraněného Jakuba transportoval do nemocnice vrtulník, nechtěl ses taky proletět?
V takové situaci jsem na takovou věc ani nepomyslel. Jediná věc, na kterou jsem myslel, bylo doufání, aby vše dopadlo dobře.

Co se dělo dál?
Zavolal jsem tátovi, abych ho poprosil, jestli by pro mě nepřijel. Pak jsem musel počkat na příjezd policistů, která si mě vyslechli, ptali se co se stalo a podobně.

Ty už jsi asi hodně pokročilý zachránce, protože jsi absolvoval různé kurzy první pomoci. Jaké přesně? A co tě na nich nejvíc bavilo?
Že bych byl zkušený, to se asi úplně říci nedá. Kurzy byly nepovinné, vždy přednáška a praxe na figuríně, nejčastěji ve škole nebo na nějaké přehlídce, kde jsem se učil resuscitaci, umělé dýchání a další užitečné věci.

Chystáš se v této oblasti ještě dál vzdělávat? Chtěl bys být třeba doktorem?
Doktorem bych asi být nechtěl. Ale vzdělávat se asi ještě trochu v tomto směru budu, pro všechny podobné případy.

Jaká je tvoje nejdůležitější rada ohledně první pomoci?
Neváhat, nebát se a zanechat chladnou hlavu, protože po zavolání na tísňovou linku vám přesně řeknou, co dělat.

Jaké máš plány pro nejbližší i vzdálenější budoucnost?
Na letošní léto zatím žádné velké plány nemám, možná jen zajít si někam do přírody na túru s kamarády. Ve volném čase rád chodím ven, poslouchám písničky, povídám si s kamarády a hraji hry. Po škole bych se chtěl vzdělávat v oboru multimediální tvorby, což je střih videí a podobné věci.