Přes překážky ke hvězdám: světové i české osobnosti s postižením

Mohlo by se zdát, že v šoubyznysu plném dokonalých lidí se zářivými úsměvy není pro handicapované místo. Ale chyba lávky! Někteří jedinci prostě září i přes svoje zdravotní či fyzické omezení. Nebo právě díky němu? Mrkněte s námi na ty nejslavnější příklady handicapovaných celebrit.

THE TAP TAP

STEPHEN HAWKING

STEPHEN HAWKING: UČINĚNÝ ZÁZRAK VĚDY

Už na Oxfordské univerzitě býval Stephen Hawking pěkný šprt. Našel si zalíbení v aplikované matematice, teoretické fyzice a kosmologii. Každý tušil, že z hubeného chlapce jednou vyroste velký vědec. Když se u něj projevily první příznaky amyotrofické laterální sklerózy, tedy nemoci, která způsobuje úplné ochrnutí, nevypadalo to s jeho kariérou zrovna vesele. Pak se ale Hawking rozhodl, že se jen tak nevzdá.

Ačkoli ho nemoc už ve 26 letech upoutala na vozíček a později ho také úplně zbavila možnosti se hýbat a mluvit, jeho bystrý mozek ohromoval lidstvo dál. Slavný vědec sice komunikoval jen díky speciálnímu počítači, přesto byl mimořádně čilý nejen v oblasti vědy, ale i na veřejnosti. Objevil se dokonce v seriálu Teorie velkého třesku a podle jeho životního příběhu byl před pár lety natočen slavný hollywoodský film. Zemřel letos na jaře, v úctyhodném věku 76 let.

NICK VUJICIC

NICK VUJICIC: KE ŠTĚSTÍ KONČETIN NETŘEBA

Když se Nick narodil, jeho rodiče čekalo velké překvapení: chlapec přišel na svět bez rukou a bez nohou. Kromě nich mu ale vůbec nic nechybělo, když proto nastal ten správný čas, poslali ho rodiče do školy. Tam se stal terčem šikany, začal trpět depresemi, a dokonce uvažoval, že skončí se životem. Pak mu ale maminka dala přečíst článek o muži, který se podobným postižením zabýval.

V tu chvíli Nick pochopil, že není na světě jediný a že by místo trudnomyslnosti mohl být naopak příkladem pro lidi, jako je on. Začal proto jezdit po světě, přednášet o svém postižení i o radosti ze života a stal se miláčkem publika. Tento slavný motivační řečník je dnes také šťastným manželem a několikanásobným tátou.

 

THE TAP TAP: TO JE JÍZDA!

Tahle banda muzikantů není jen tak ledajaké hudební uskupení. Potkali se totiž v Jedličkově ústavu, tedy ve speciální škole, do které chodí zejména lidé s tělesným i mentálním postižením. Přes všechny své handicapy se nakonec nadaní muzikanti se svou netradiční kapelou proslavili po celé republice, a dokonce i v zahraničí. Jezdí po festivalech, pořádají koncerty ve velikých sálech a jsou slyšet také z rádií. Proslavil je hlavně hit Řiditel autobusu, který má na YouTube už přes osm milionů zhlédnutí!

JAN POTMĚŠIL

JAN POTMĚŠIL: LÉTAJÍCÍ ŠVEC Z POHÁDKY

Viděli jste někdy klasickou českou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci? Tak tím švarným ševcem, který princeznu unesl z vysoké věže, byl právě Jan Potměšil, herec, který později po těžké automobilové nehodě ochrnul na půl těla. Od té doby je upoután na invalidní vozík. Slibné herecké kariéry se přesto nevzdal a s chutí hraje dál v předních českých divadlech.

JAROSLAV JEŽEK: SVĚTOZNÁMÝ PÍSNIČKÁŘ

Jméno Jaroslava Ježka si budou pamatovat spíš vaši prarodiče, jeho sláva ale byla ve své době doslova světová. Talentovaný hudební skladatel Osvobozeného divadla brzy po narození oslepl na jedno oko, to druhé pak trápil šedý zákal. Aby toho nebylo málo, postihla ho ještě nemoc středního ucha a začal být nedoslýchavý. Když ho tatínek poslal do školy pro nevidomé, našel tam zalíbení v hudbě a staré domácí piano se stalo jeho nejlepším přítelem.

Protože byl náramně šikovný, a navíc pilně cvičil, dostal se i přes svůj handicap na konzervatoř a z ní na studijní pobyt v Paříži, kde se seznámil s jazzem. Později byl jedna ruka se slavnými divadelníky Voskovcem a Werichem. Společně utekli před fašistickou okupací do Ameriky, kde Jaroslav Ježek bohužel předčasně zemřel na chronické selhání ledvin.

ANDREA BOCELLI

ANDREA BOCELLI: NEVIDOMÁ PĚVECKÁ LEGENDA

Slavný italský zpěvák, skladatel a hudební producent měl už od malička problémy s viděním. Když se pak ve dvanácti zranil při fotbale, přišel o zrak úplně. Nadaný Andrea ale nakonec vyrostl ve světově známého umělce, který natočil patnáct hudebních alb a prodal přes 80 milionů desek a CD. Pomohl také zpopularizovat klasickou hudbu, která dříve patřila jen do koncertních síní. Dnes se jeho písně umísťují na prvních příčkách hitparád!

LUDWIG VAN BEETHOVEN

LUDWIG VAN BEETHOVEN: HUDEBNÍ GÉNIUS BEZ SLUCHU

Ne každý ví, že slavný německý skladatel Ludwig van Beethoven měl veliké problémy se sluchem. Už v pětadvaceti letech se u něj projevila závažná forma ušního šelestu. Geniální muzikant se ale nenechal vykolejit. Vyzkoušel všechno od naslouchátek po speciální tyč připevněnou k desce klavíru tak, aby mohl lépe vnímat zvukové vibrace. Nakonec sice úplně ohluchl, ale byl tak šikovný, že dokázal skládat i poté. Mnoho z jeho nejznámějších děl vzniklo právě ke konci života, kdy už neslyšel vůbec nic.