Vodní záchranáři: Takhle zasahují profíci

Pokud neumíte plavat nebo jste slabí plavci, neměli byste o záchraně tonoucího vůbec uvažovat. Může se stát, že i dobrý plavec je zrovna po nemoci nebo po úrazu, anebo je ten, kdo se topí, na nás prostě moc velký a těžký. Pokud jste v plaveckém bazénu nebo u hlídaného rybníka, měl by na místě být plavčík. Pokud ne, volejte v případě potřeby pomoc na telefonním čísle 150 nebo 112. Zachránit tonoucího pak přijedou hasiči s člunem a potápěči.

KRAKOW, POLAND - JANUARY 21,2018 : Demonstration action of scuba divers and firefighters on a frozen lake when the ice falls and a man falls into the water

Záchranáři občas vytahují i rybáře

Pro každého zachránce, i profesionála, je zachraňování z vody nebezpečné. Hrozí totiž podchlazení, vyčerpání, poranění o překážku ve vodě (třeba skálu nebo větve stromu) nebo infekce ze znečištěné vody. Sám zachránce se může utopit! Proto i profesionální záchranáři používají různé pomůcky (například záchranný kruh, házečku, neopreny, čluny apod.). Všichni vodní záchranáři a hasiči musí také záchranu z vody pravidelně trénovat.

Osoby se ale nezachraňují jen přímo z vody. Mnohdy se stane, že někdo uvízne s lodí na nějaké vodní ploše nebo na jezu. Do nebezpečných situací se dostávají i rybáři, kteří uvíznou v močále nebo v bahně. Záchranáři dokonce vyprošťují i lidi z vozidel, která po dopravní nehodě spadla do vody.

Pod vodou zasahují potápěči

Pokud po příjezdu záchranářů není tonoucí vidět, okamžitě jej začnou hledat potápěči. Je to bohužel akce, kdy jen ve výjimečných případech tonoucího najdou a zachrání. I tak se ale musí celá akce vyhledávání zahájit co nejdřív. Celou záchrannou akci i její výsledek ovlivňuje hloubka vody, jaké je dno (bahnité, plné klacků), čistota vody. A také to, jak je pod hladinou vidět, jak je silný proud, a další vlivy.

Potápěči ale nepátrají jen po lidech, často také hledají a vyzvedávají předměty po pádu do vody, pracují v kontaminované vodě při ochraně životního prostředí, spolupracují s policií. A  konkrétně pražští potápěči se také starají o údržbu různých staveb, které pomáhají chránit město při povodních. K jejich revíru tudíž patří i jezy a břehy vodních ploch.

Zachraňuje se i v zimě

Během záchrany na ledu musí být zachránci obzvlášť opatrní, hlavně jakmile vstoupí na led. Nikdy není pořádně jasné, jak pevný led je – navíc během záchrany led pracuje a praská. Proto je nutné přistupovat k zachraňovanému velmi opatrně. Na led se vstupuje nejlépe po čtyřech, aby se co nejvíc rozložila váha člověka. Záchranu z ledu provádí převážně hasiči, kteří každý rok zásah na ledě cvičí. Musí co nejpřesněji poznat, jak je led tvrdý, co unese, musí umět pracovat s lezeckým vybavením a s různými pomůckami. Každý zachráněný, ať už se propadl do ledové vody, nebo ne, potřebuje okamžitě zahřát a ošetřit, protože může velmi rychle dojít k podchlazení zachránce i zachraňovaného. V ledové vodě k podchlazení dochází během několika málo minut a člověk v tu chvíli ztrácí cit v končetinách. To znamená, že bez pomoci je pro něj během chvíle v podstatě nemožné dostat se z vody ven.

Záchrana z ledové vody je hodně nebezpečná, led může kdykoli prasknout a zachraňující se tak může sám stát obětí a bojovat o život. To je důvod, proč se doporučuje záchranu z ledu nechat výhradně na profesionálech.