Ján Žyla: daruje od 18 a je zapsaný v knize rekordů

Celý život pracoval v dolech a dnes už je v důchodu, přesto dál pravidelně daruje krev. Na svém kontě už má skoro neuvěřitelných 622 odběrů krve nebo krevních složek.

_Zyla_Jan

Prozraďte nám, co vás přivedlo k dárcovství krve?
Poprvé jsem daroval krev v 18 letech, kdy se u mě sešlo více věcí ve stejný čas: mladistvá zvědavost a hecování kolegů v práci, že to nezvládnu a omdlím. Zvládl jsem to. A totéž vzkazuji i ostatním… Není se čeho bát, vždy je tam příjemný personál a je potřeba to zkusit, říct si, že tímto pomůžu, protože nikdy nevím, kdy tuto pomoc budu potřebovat já nebo mí blízcí.

Absolvoval jste přes šest stovek odběrů, to musíte mít doma spoustu ocenění…
Ano, ????mám Janského plakety (zlatou, stříbrnou a bronzovou), všechny tři Zlaté kříže a v roce 2011 jsem byl dokonce zaregistrován i do Knihy rekordů. Ocenění mě potěšila, ale více pro mne znamená pomoc potřebným.

Hodláte v dárcovství pokračovat? A proč?
Daruji pravidelně a dokud to půjde, budu darovat i dál. Moje motivace je dnes stále stejná stejná jako u prvního odběru: chci pomáhat lidem, jelikož to je to nejmenší, co pro někoho mohu udělat.

Další příběh si přečtěte ZDE

 

Ján Žyla, 64 let, 622 odběrů, držitel medailí prof. MUDr. Jana Janského (bronzové, stříbrné i zlaté), Zlatého kříže ČČK (3., 2. a 1. třídy).