Sport nesport, hlavně že je zábava

Jsi sportovní nadšenec? Anebo vůbec ne? Nevadí, tady se určitě najdeš – a navíc zjistíš, že za sport se dnes dají považovat nejrůznější aktivity. No, posuď sám…

Extreme ironing
The English East Midlands City of Leicester has never been known as a place of excitement or danger. Yet, in 1997 the city, often thought of as a little dull - mundane perhaps - gave birth to an extreme sport that combines the dangerous and exciting with the dull and mundane: extreme ironing!

In years to come Leicester, famous for its fried chips topped with Red Leicester cheese, passionate football fans (the blue army) and nasal accent, will become better known for extreme ironing.

When mild mannered Phil returned home after a long day in the knitwear factory, the last thing he wanted to do was start on a pile of ironing. The sun was shining and Phil preferred the idea of an evening out pursuing his (somewhat unsuccessful) hobby of rock climbing. Then it occurred to him to combine these activities into an extreme sport - the result: extreme ironing.

Before long Phil recruited his housemate Paul and the pair took on the pseudonyms Steam and Spray, to avoid the ridicule of their peers. First practising moves in their pokey back garden, the pair went on to recruit further members and take extreme ironing as far afield as Wales and the Lake District in England. By 1998, the mood was right for a more mainstream recognition of the sport and extreme ironing moved from an underground (almost mystical)organisation and proclaimed itself as the ruling body of the now semi-official sport, known as the Extreme Ironing Bureau (EIB).

However take-up of extreme ironing was slow and founding member Spray found himself 'experimenting' with other extreme activities, most notably extreme hair styling and the pair went their separate ways.

In mid June 1999, Steam embarked on a worldwide recruitment campaign. Armed with a training iron, Steam toured America, Fiji, New Zealand, Australia and Southern Africa. A chance meeting in New Zealand with a party of thrill seeking Germans, led to the next stage of EIB's development - Extreme Ironing Internat

Břichem napřed

Víš, že existují takzvané vidlácké hry? Na nich se objevují nejrůznější prapodivné disciplíny. Třeba potápění pro prasečí nožičku nebo soutěž v chrochtání. Ale asi nejzajímavější je skákání placáků do bahna. Člověk se sice dost ušpiní, ale na druhou stranu bahenní lázně jsou v kurzu a tady si užijete i spoustu legrace. Kdyby se chtěl někdo zúčastnit, hry se konají v Americe pod tamním názvem Redneck Games. Takže bříška připravit!

 

Štěkání ve vlnách

Pes, nejlepší přítel člověka, je rád svému pánovi vždy po boku. A týká se to i surfování. Tento sport vznikl v Americe už ve 20. letech minulého století, ale je hitem třeba i v Austrálii. A co je cílem? Stačí svého psa naučit stát ve vzpřímené poloze na surfu. Může jet sám nebo se svým páníčkem. Každoročně se pořádají různé závody, kde se zohledňuje například celková jistota psa na prkně, zvládnutí velikosti vln nebo délka jízdy. Co by na to řekl tvůj domácí mazlíček?

Chyť mě, když to dokážeš

Velmi kontroverzní závod se koná v Anglii, má tradici několik set let, ale v poslední době byl, zejména pro svou nebezpečnost, už několikrát zakázán. Jak to funguje? Z velmi prudkého svahu se spustí velké kolo sýra, které váží asi čtyři kila. Úkolem účastníků je sýr dohonit a chytit, což není tak jednoduché. Výsledkem jsou totiž obvykle modřiny a zlomené kosti. A kdo nejčastěji vyhrává? Nejspíš ten sýr.

Extrémní žehlení

Ne, ne, to není stejné, jako když si tvoje mamka stěžuje, že u žehlení stráví celý večer. A o co tedy běží? Vyznavači tohoto sportu si říkají ironists a žehlení provozují při extrémních sportech, například když lezou po útesech, při skoku padákem a tak podobně. Na oficiálních stránkách se dočteš, že jde hlavně o kombinaci adrenalinového vzrušení z extrémních sportů a uspokojení z dobře vyžehlené košile. Co myslíš? Nejbizarnější sport vůbec, nebo spíš jen taková srandička?

Vlez mi na záda

Láskyplné poponášení v náručí, jak to dělají princové se svými vyvolenými v pohádkách? Ani náhodou! Tentokrát jde o závod v nošení manželek, který vznikl ve Finsku a rozhodně není pro žádné padavky. Muži si naloží na záda břemeno v podobě své ženy a vydají se na překážkovou dráhu dlouhou 253 metrů. Každý má svůj styl nošení a boj je to velký. Odměnou pro vítěze je totiž stejné množství piva, jako je váha jeho manželky. Schválně, co na to tvoji rodiče?

Znáš ještě nějaké další netradiční sporty? Můžeš třeba i nějaký vymyslet! Důležité je, abys jím nadchnul dostatečné množství lidí a získal tak na popularitě. A mysli při tom i na bezpečnost. Hlavní přece je užít si zábavu a ne vytvářet situace, kde budeš mít příležitost ukázat, že umíš poskytnout první pomoc. My přece dobře víme, že první pomoc máš v malíčku…