Sportovní gen: Češi do toho!

Jsme sice malý národ, ale pěkná řádka našinců patří ke sportovní špičce a můžeme na ně být opravdu hrdí.

Ester Ledecká

Emil Zátopek: Když nemůžeš, přidej!

Nejslavnější český sportovec a nejlepší atlet 20. století prokázal nejen sílu v nohách, ale i tu mravní. Ačkoli nám vybojoval několik zlatých a proslavil nás ve světě, po okupaci Československa v roce 1968 se chtě nechtě místo sportem musel živit tvrdou dřinou, například hloubením studní. Znelíbil se režimu, se kterým veřejně nesouhlasil, ale zlomit se nikdy nenechal. Se svou ženou Danou (také úspěšnou olympijskou vítězkou) se po sametové revoluci stali váženými osobnostmi společenského dění.

Věra Čáslavská: Bohyně z Olympu

Naše nejslavnější gymnastka za život získala 140 medailí, z toho 97 zlatých. Svého času byla nejlepší na světě a zařadila se po bok největších olympijských legend. Do historie ji zapsalo nejen neuvěřitelně ohebné tělo, ale i hrdé vlastenectví. Věra totiž byla stejně jako manželé Zátopkovi zarytou odpůrkyní sovětské okupace, což dávala po celý život najevo, navzdory tomu, že tak byla její kariéra ohrožena. Čestná, vytrvalá a hrdá sportovkyně zemřela loni na podzim.

Jaromír Jágr: Žijící legenda

Sice už mu pomalu táhne na padesátku, ale na ledě se otáčí svižněji než kdejaký mladík. Góly sází už 27 let a nevypadá, že by s tím chtěl přestat. Stal se historicky druhým nejproduktivnějším hráčem NHL a za svou kariéru už dokázal snad všechno, co se dá. Vyhrál Stanley Cup, mistrovství světa, olympiádu… Prošedivělý sympaťák s číslem 68 na zádech je miláček publika i bulváru. U fanoušků boduje na všech frontách a mnozí v legraci říkají, že patří na Hrad. Vsadili bychom vlastní boty, že někteří to opravdu myslí vážně!

Ester Ledecká: Mladá krev

Slavná dcera slavného otce a momentálně asi nejslavnější česká snowboardistka a lyžařka jezdí fakt skvěle! Ve svých 22 letech už měla na svém kontě dva tituly mistryně světa, byla na olympiádě a zlaté nebo stříbrné medaile sbírá jako na běžícím pásu. A aby bylo jasno, přestože sjezdové lyžování a snowboarding jsou zimní sporty, Ester rozhodně nezahálí ani v létě – to se věnuje beachvolejbalu a windsurfingu.