Sportovní gen: světoví hrdinové

Dobrý výsledek sportovce nedělá. Odhodlání, disciplína i smysl pro fair play jsou to, proč jim tolik fandíme. Každý má přitom vlastní příběh, který ho dostal na vrchol i do povědomí publika. Vybrali jsme pár šampionů, kterým právem patří velký obdiv.

Usain Bolt

Usain Bolt: Nejlepší z nejlepších

Tenhle chlapík by snad předběhl i nosorožce. Jamajský čahoun umí totiž upalovat až 44 km/h, což z něj dělá nejrychlejšího člověka v historii. A také jednoho z nejmladších rekordmanů. Když pokořil ten první, nebylo mu ještě ani 22 let. Při závodu na sto metrů si to v průměru sviští 38 km/h a k tomu, aby si doběhl pro zlatou, mu stačí pouhých čtyřicet kroků. I proto má pusu věčně od ucha k uchu a rád si dělá legraci ze všeho možného. Proslavil se třeba vtípkem, při kterém nechal vyhrát v závodu britského prince Harryho.

Michael Phelps: Zázrak přírody

Doplaval si už pro 28 zlatých olympijských medailí. Američan Michael Phelps je ve vodě mnohem víc doma než na suchu, z části i proto, že odporuje základním přírodním principům. Narodil se s nezvykle dlouhým trupem, širokým hrudníkem, krátkýma nohama a obrovským rozsahem paží. Má také ohromnou genetickou výhodu, v jeho svalech se totiž téměř netvoří laktát – kyselina, po které nepříjemně tuhnou svaly. Aby se udržel ve formě, uplave 80 kilometrů za týden. V bazénu proto tráví neuvěřitelných 6 dní v týdnu, 6 hodin denně. Do toho baští tuny jídla a zdá se, že už ho nikdy nikdo netrumfne.

Roger Federer: Dobrák od kosti 

Švýcarský sympaťák je považován za nejlepšího hráče v historii tenisu vůbec. Už jako malý se rád proháněl po různých hřištích. Miloval fotbal, skóroval v badmintonu a basketu, až skončil na kurtu s tenisovou raketou. Na antuce válí dodnes, za svou kariéru si vybojoval tolik výher a ocenění, že by to vydalo na samostatný článek. Není to ale jenom lamač rekordů, hodně se stará také o charitu, pomáhá třeba znevýhodněným lidem a často věnuje velké peníze na oblasti postižené katastrofami. Prostě správňák, jak se patří.

Kdo má plné kapsy peněz?

Fotbal je, zdá se, přímo zlatý důl. Ze všech hráčů je na tom nejlépe Cristiano Ronaldo.

Přijde si ročně na 88 milionů dolarů, což je asi 2,1 miliardy českých korun. V závěsu za ním vydělává kopy zlaťáků Argentinec Lionel Messi, který bere 81 milionů. To je teda gól!