Který materiál je starší?

Většinu věcí, které dnes používáme, vymysleli lidé až v posledních desetiletích. Nebo ne?

5–4 tis. př. n. l.

Skleněné ozdoby, korálky a první nádoby vznikly jako vedlejší produkt už v době bronzové, při zpracovávání rud a keramické výrobě. Po světě sklo rozšířili Římané ve 3. století n. l. v podobě číší a do okenních tabulí se začalo používat v 10. století. Od konce 17. století se ze skla začaly vyrábět také lahve na nápoje.

150 n. l.

Čínský ministr Tsai Lun z provincie Hunan hlásí, že vynalezl materiál z lýka větví moruše, na který se dá psát. Postupně se výroba papíru zdokonalila a jeho věhlas se dostal do celého světa. V českých zemích je o něm poprvé zmínka za dob Karla IV.

1885

Přesně 29. srpna 1885 požádal Gottlieb Daimler o patent pro „člověkem řiditelný automobil se spalovacím motorem“. První auto vypadalo spíš jako motorka a největší rozmach automobilismu nastal v 50. a 60. letech minulého století.

1933

Americký pivovar Krueger v New Jersey vyzkoušel zabalit pivo do hliníkové plechovky. A ono to fungovalo, takže se tento obal rychle rozšířil do celého světa. Dlouhé roky se do plechovek balilo pivo, prvním nealkoholickým nápojem, který si v něm můžete dát i dnes, byla Coca-Cola.

1935

O vznik igelitu se lidé pokoušeli od začátku 20. století. Ale dlouhé roky byly chemické pokusy neúspěšné a výsledný produkt příliš tvrdý. Až v roce 1926 vynalezl americký chemik Waldo Semon proces měkčení. To umožnilo výrobu PVC, potrubí a ohebných fólií. Jeho nápad v roce 1935 ještě víc rozvinula německá firma IG Farben, která přišla s igelitem.

1938

Jako první počítač na světě můžeme označit počítací stroj Z1 německého inženýra Konráda Zuse. Tehdejší počítače však měly s těmi dnešními pramálo společného. Počítač v podobě, jak ho známe dnes, představila až firma Apple a bylo to v roce 1977. Šlo samozřejmě o desktopovou verzi, notebooky přišly na svět až v roce 1981. Počítače ale byly jen pro vyvolené, stály tolik, co nové auto.

1973

Americký vynálezce a inženýr Nathaniel Wyeth si nechal patentovat svůj objev – z polyethylentereftalátu (PET). Lehký a praktický materiál si rychle získal velkou popularitu. O výrobu plastových lahví se lidé pokoušeli už od roku 1947.

1973

Světlo světa spatřil první prototyp mobilního telefonu. Vynalezla ho společnost Motorola a ještě pěkných pár let si telefony musely počkat na rozšíření po světě a vybudování potřebných sítí. První telefon byl velký skoro jako cihla, také pořádně těžký a dovolit si ho mohli jen nejbohatší – stál totiž skoro 4 000 amerických dolarů.

 

Co bylo dřív. Plechovka, nebo papír?

Papír je o hodně starší.