Les plný průšvihů

Z lesa si obvykle odvážíme pohodu, klid, borůvky nebo houby. Jenže občas si z lesa můžeme přivézt i nějaký úraz nebo jiný zdravotní problém. Pokud správně pomůžete v následujících situacích, dostanete název jednoho hodně známého lesa.

test-les-prusvihu

Babička si z lesa přinesla košík plný hub. Má je ráda, vážně moc. Sobě i dědovi udělala smaženici. A oba si výborně pochutnali. Jenže večer je začalo bolet břicho, a děda dokonce zvracel. Během noci se jim udělalo ještě hůř a babička začala ztrácet vědomí. Děda zavolal záchrannou službu. Do jejího příjezdu:

A. podal babičce léky proti pálení žáhy
B. zbytek smaženice přendal do kelímku a připravil pro předání záchranářům
C. podával sobě i babičce osolenou vodu

Jirka chodí běhat do lesa každý večer. Jenže na podzim už se stmívá brzy. Jednou běžel, sluchátka na uších, mírně přivřené oči a nevšiml si skalního srázu. Spadl z výšky asi 10 metrů a je celý potlučený a odřený. Pod skálou procházela Adéla, která se tou dobou vrací domů ze školy. Adéla pomlácenému Jirkovi přivolala záchrannou službu. Předtím mu ale doporučila:

M. aby se posadil a opřel zády o skálu
N. aby pomalu pohyboval rukama a nohama, aby mu nezatuhly svaly
O. aby se raději nepohyboval

Karolína byla s kamarády na puťáku. Nesli si na zádech batohy, spali pod širákem a putovali krásnou přírodou. Poslední den Karolíně došla voda v lahvi. Nechtěla otravovat kamarády, a tak si nabrala vodu v potoce, kolem kterého šli. Po návratu domů má Karolína silný průjem. Vzala si živočišné uhlí a do rána jí snad bude lépe. Pro zlepšení svého stavu by Karolína měla:

T. sníst nízkotučný jogurt
U. pít dostatek tekutin
V. dát si nějaké ovoce (jablko nebo pomeranč)

Skupinka skautů z družiny Tygrů vyrazila na zimní přechod Brd. Všichni přišli dobře oblečeni, až na Žabáka, který má jen slabé kalhoty a tenkou bundu. Při hře na schovávanou se Žabák opravdu dobře schoval a ostatní jej našli až po čtvrt hodině. Žabák je promodralý, přestává vnímat a má studené ruce a nohy. Co by měli skauti udělat?

A. vyzvat Žabáka, aby rychlým tempem pokračoval v chůzi a tím se zahřál
B. zabalit Žabáka do termofólie a přivolat záchrannou službu
C. ačkoli se to jindy nemá, v tak mimořádné situaci se doporučuje dát Žabákovi malého panáka alkoholu

Honza s tatínkem občas kácejí stromy v lese. Tatínek dává na Honzu pozor, a když padá strom, musí Honza stát daleko. Jenže to ho nebaví, a tak se jednou přiblížil hodně blízko. Tatínek si toho v hluku motorové pily nevšiml a stalo se, že jedna z větví padajícího stromu Honzu srazila a ten upadl hlavou na zem. Teď je mu hodně špatně, není schopný chodit, a dokonce zvracel. Tatínek mu přivolal záchrannou službu a do jejího příjezdu uloží Honzu:

Á. do polohy na zádech s podloženýma nohama
É. do polohy na břiše s polštářem pod čelem
Í. do polohy na zádech s podloženou hlavou

Při tréninku orientačního běhu Katka špatně došlápla a zvrtla si kotník. Uslyšela nepříjemné lupnutí a kotník pekelně bolí. Došlápnout se na něj skoro nedá. Naštěstí na nejbližší cestu je to kousek. K lesní pěšině to nějak doskákala, ale co teď dál?

M. pomalým tempem se pokusit kotník rozhýbat a bolest zvolna ustoupí
N. nohou nehýbat a zavolat trenérovi, aby pro ni dojel
O. znehybnit si nohu pomocí klacku a pokusit se dojít do cíle (raději po cestě než terénem)

BOUBÍN