Zvířata a první pomoc: Kvíz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur at diam eleifend eros lacinia dictum ut eu turpis. Integer rutrum laoreet lobortis. Aenean mattis ultricies justo non convallis. Maecenas nulla lorem, vulputate sed tempor eu, euismod eget felis.

Pojmy

Zkuste doplnit chybějící písmena v názvech, které jsme použili v článku:

_ N _ _ _ É _ _ M – Sérum obsahující látky proti hadímu nebo bakteriálnímu jedu. Vyrábí se tak, že se malé dávky jedu podávají koním, kteří si proti nim vyrobí protilátky.

_ _ _ R _ I _ – Příliš silná, nepřiměřená reakce těla na látky, které se kolem nás normálně vyskytují. Může ji způsobit prach, pyl, hmyzí bodnutí, některé potraviny nebo léky. Projevují se různě od slzení a vyrážek až po anafylaktický šok a ztrátu vědomí.

_ D _ _ _ A _ _ N – Hormon nadledvinek, který připravuje tělo na útok nebo útěk. Jedním z jeho účinků je zrychlení a zintenzivnění činnosti srdce.

E_ _ _ F _ _ I _ _ _ D a _ _ R _ L _ _ Z _ – Dvě onemocnění přenášená klíšťaty. První z nich je virové a dá se proti němu očkovat. Druhé způsobují bakterie a léčí se antibiotiky.

Správné pořadí

U stánku se zmrzlinou je v létě spousta lidí. Tvoje rodina si právě kupuje zmrzlinu, když najednou uslyšíte zmatené výkřiky. Muž stojící opodál se zhroutil a celý rudý v obličej spadl na zem. Nějaká paní tam křičí: „Má alergii, má alergii! Léky nechal doma!“

Pána bodla vosa a je na ni alergický. Když k němu přiběhnete, jen leží na zemi a nehýbe se. Určete, v jakém pořadí uděláte následující úkony. Pozor, některé z nich dělat nebudete.

  1. Během stlačování hrudníku se střídáte s ostatními.
  2. Můžete do pána vdechovat, a to v poměru 30 stlačení hrudníku : 2 vdechy do jeho úst.
  3. Nožem mu proříznete průdušnici nad štítnou chrupavkou a do vzniklého otvoru zavedete brčko.
  4. Podložíte mu pod hlavu stočenou bundu.
  5. Pokusíte se pána oslovit a probrat (zatřesete s ním) – pán nereaguje.
  6. Polijete mu obličej studenou vodou z kelímku.
  7. Vyzvete někoho, aby volal záchrannou službu.
  8. Začnete stlačovat jeho hrudník mezi prsními bradavkami rychlostí 2 stlačení za sekundu.
  9. Zakloníte mu hlavu (brada míří vzhůru, čelo tlačíme dolů).
  10. Zjistíte, zda pán dýchá – bohužel nedýchá.

Pojmy

antisérum, alergie, adrenalin, encefalitida, borelióza

*

Správné pořadí

5., 7., 9., 10., 8., 1., 2.