Krev – nejzázračnější tekutina na světě

Ve škole se člověk o krvi dozví tak akorát to, že je pro nás nepostradatelná, protože celé tělo zásobuje živinami, a naopak z něj odvádí oxid uhličitý a kyselinu mléčnou. Krev je ale tak zajímavá a zábavná tekutina, že se vyplatí o ní zjistit trochu víc.

zazracna-tekutina

Krev nad zlato

Krev obsahuje spoustu minerálních látek, mezi nimi i zlato. Je ho ale jen maličko, asi 0,2 mg. Stopy zlata se dají najít i v krvi ostatních živočichů a dokonce i v míze stromů.

Pokrevní pouto

Podle krevních skupin se dá zjistit prapůvod členů rodiny. Děti totiž krevní skupinu dědí po svých rodičích. V České republice a Evropě má nejvíc lidí skupiny A a 0, ty ostatní jsou zastoupené méně. Třeba v takovém kmeni Bororo v Brazílii nežije nikdo, kdo by měl jinou krevní skupinu než 0.

Proč je krev červená

Červenou krev má většina savců a jiných živočichů. Je to dané obsahem železa (hemu), které krev barví dočervena. Když je okysličená, je světlá, neokysličená ztmavne. Jak je ale možné, že žíly jsou modré? Je to optická iluze. Světlo je totiž rozptýleno kůží, a tak na první pohled vypadají žíly modře.

Modrá krev

Ne všichni ale mají červenou krev. Výjimkou jsou mořští živočichové jako krabi nebo sépie, spousta měkkýšů, třeba hlemýždi, nebo klepítkatců, tedy pavouků a štírů. Spekuluje se, že modrou krev měli i trilobiti. Čím to je? Místo železa koluje v jejich krvi měď, a ta ji barví domodra.

Krev s rodokmenem

O modré krvi se také často mluví v souvislosti s krví aristokratickou. Dnes už samozřejmě víme, že hraběcí, knížecí, a dokonce i královská nebo císařská krev je a vždycky byla červená. Pověra o modré krvi pravděpodobně vznikla tak, že urození lidé žili uvnitř paláců a jejich neopálená pleť měla alabastrově bílou barvu (někdy i vinou chudokrevnosti nebo různých dalších neduhů) – na rozdíl od prostého lidu pracujícího na polích či ve srovnání s domorodci a otroky tmavé pleti. Pod světlou šlechtickou kůží prosvítaly žíly a žilky, které na světle působily modře. Záhada vyřešena!

Jak vznikají modřiny

Modřiny nejčastěji vzniknou prudkým nárazem, který způsobí krvácení drobných cév umístěných pod kůží. Nahromaděná krev se srazí a na jednom místě se tak objeví modrý flek, který se postupně vybarvuje od vínové přes hnědou a zelenou až po žlutou – až nakonec úplně vybledne. Nejčastěji se modřiny objevují na nohách. Tam ani často nevíme, kde se vzaly. Méně obvyklé jsou na ostatních částech těla, těmi totiž tak často nikam nenarážíme. Asi nejnápadnější a také nejnepříjemnější je modřina pod okem, které se říká monokl a bývá nechtěnou památkou na různé klukovské strkanice nebo rvačky. Bohužel, častý výskyt modřin po celém těle může být také známkou nemoci krve nebo domácího násilí – všímejte si kamarádů kolem sebe a v případě podezření upozorněte dospělého.

TIP: Zbavit se modřin je docela jednoduché. Sice většinou zmizí samy, do 14 dnů jsou obvykle pryč, ale jejich vzniku se dá zabránit ledovým obkladem přitlačeným na místo bouchnutí. Když už modřina vznikne, její hojení uspíší buď používání speciálních mastiček z lékárny, nebo pomazání medem.

Jak zastavit krvácení z nosu

Krev z nosu teče proto, že praskne cévka v nosní sliznici. To se může stát usilovným smrkáním, velkým kýchnutím, šťouráním se v nose nebo dýcháním hodně suchého vzduchu. Záchrana je rychlá. Stačí si sednout, předklonit hlavu a obě nosní dírky pevně stisknout k sobě kapesníkem namočeným ve studené vodě. Do několika málo minut by se mělo krvácení zastavit. Je důležité dát cévám čas na zotavení, proto je potřeba v několika následujících hodinách smrkat velmi opatrně.

Jak vyprat krev z oblečení

Rozedřené koleno nebo kapka krve z nosu po sobě někdy nechají krvavou stopu na oblečení. Čím dříve se do čištění skvrny pustíme, tím snadněji ji odstraníme. Oděv stačí namočit do studené vody (nikdy ne do teplé ani vlažné), nechat chvíli ležet a pak skvrnu promnout mezi prsty s mýdlem. Problém vyřeší i tabletka aspirinu rozpuštěná ve vodě s namočeným oblečením.

Komáří hostina

Jak je možné, že na někoho jdou komáři víc než na jiné? Tajemství se ukrývá v krevní skupině. Těmhle hmyzákům nejvíc chutná krevní skupina 0, ostatními vezmou za vděk, jen když není jiná možnost. Krev nám ale sají jen samičky, aby měly dost síly ke kladení vajíček. Jejich partneři jsou úplní vegetariáni. Někdy říkáme při náletu hejna komárů, že nás snad sežerou. Aby se taková věc stala, muselo by se na člověka sesypat 1 200 000 komárů.

Krvavé legendy, při kterých vám ztuhne krev v žilách

Čachtická paní se koupala v panenské krvi, aby si uchovala mládí a krásu. Po Krvavé Mary se jmenuje rajčatový koktejl a její hororový přízrak se zjevuje v zrcadle přesně o půlnoci. Nejzábavnější jsou ale upíři, kteří lidem pijí krev už pořádně dlouho. Už jste viděli nějaký upírský film? Pro začátek doporučujeme animovanou komedii Hotel Transylvánie, pro nebojácné teenagery pak Twilight Ságu: Stmívání nebo Underworld.

Hotel_Transylvania