Neplýtvejte vodou

Vody je na světě málo, hlavně té pitné. Je ale pravda, že dokud nám všem teče z kohoutků, nic moc nás nenutí s ní šetřit. Jenže jestli chcete, abyste měli dost pitné vody i v době, kdy budete velcí, je potřeba přírodě trochu pomoci. Zásady šetření vodou asi znáte, ale co zkusit i něco dalšího?

kapka_vody
neplytvejte-vodou

1. Napusťte si vanu jen občas.

Třeba za odměnu, když se vám něco povede. A jinak se jen sprchujte (samozřejmě tak, že vodu vypnete, když se mydlíte). Schválně, jestli se vejdete do časového limitu 1,5 minuty.

2. Čůrejte ve sprše.

Že to mamka zakazuje? Můžete argumentovat tím, že ušetříte čas i vodu na spláchnutí záchodu.

3. Zalévejte v zimě pokojové kytky sněhem, je to docela legrace.

Přineste si domů sněhové koule a nechte je v konvi nebo misce rozpustit a ohřát na pokojovou teplotu. Navíc si otestujete fyziku.

Šetříme!

32 850 litrů za rok – sprcha místo koupele

(s plnou vanou vypustíte do kanalizace 150 litrů pitné vody, zatímco při pětiminutové sprše proteče sotva 50 litrů)

10 950 litrů za rok – čisté zuby bez plýtvání

(každou minutu proteče kohoutkem asi 10 litrů vody, přitom stačí napustit trochu vody do kelímku, vyčistit zuby nasucho, vypláchnout, hotovo)

4 380 litrů za rok – když musíš, tak musíš

(když se každé ráno a večer vyčůráte při sprchování, odteče to úplně normálně do odpadu a vy ušetříte spoustu vody na splachování WC)

600 litrů vody – auto umyje deštík

(řekněte tátovi, že na jedno umytí auta padne asi 150 litrů vody, takže 4x za rok je to zbytečný luxus, když stejně každou chvíli prší)